| anonim_4396 a întrebat:

Am instalat din greseala 3 windows-uri in calculator am cautat metode pentru a le sterge dar nu ma lasa sa intru in anumite "ferestre„ ce pot face sa le sterg
Am windows Xp Professional care este virusat si nu ma lasa sa intru in anumite ferestre nu merge nici internetu si nu este activat antivirusul
am windows 7 care nu ma lasa sa intru in anumite ferestre dar merge internetu si este pornit cat de cat antivirusu
am alt windows 7 care nu l-am instalat bine, atunci cand in pornesc i se da restart in continuu...
Va rog ajutati-ma sa fie cat mai explicit!

Răspuns Câştigător
| TheFACKYouTub a răspuns:

Ai 2 Windows-uri pe aceeasi partitie sau pe partitii diferite?
Presupunand ca-s diferite.
Pastrezi Windows-ul de pe partitia C, pentru ca e mai usor asa.
Formatezi partitia D sau cum s-o numi partitia cu al 2-lea Windows ruland de pe Windows-ul instalat pe prima partitie.
Daca incerci invers atunci nu-ti va da voie, pentru ca al 2-lea Windows de pe partitia D are si niste fisiere/setari impartite cu partitia C.
Editezi din msconfig meniul de boot.
Start-->Run-->msconfig-->OK-->Boot. Si modifici acolo cu grija,
stergand a 2-a intrare pentru Windows.

alt cv nu mai stiu http://windows.microsoft.com/......oot-system

poate te-am lamurit cu cv;)

| Yadzya53 a răspuns (pentru TheFACKYouTub):

Windows-urile sunt in partiti diferite nu pot sa urmez acesti pasi : Start-->Run-->msconfig-->OK-->Boot pentru ca nu ma lasa : The system could not find the environment option that was entered

| TheFACKYouTub a răspuns (pentru Yadzya53):

Windows-ul care-l folosesti, dai clic dreapta pe My Computer > Properties > Advanced > Startup and Recovery Settings > Edit, si pui continutul fisierului care se deschide aici.

1. In primul rand trebuie sa ne decidem ce Windows XP sa oprim instalat pe pc si sa verificam care este folderul in care e instalat Windows XP-ul pe care dorim sa-l pastram. Pentru a vedea care este folderul de Windows, deschidem Run box si tastam "%windir%". Enter sau OK.

2. Verificam in bara de sus a Windows Explorer care este partitia si folderul de sistem.

In cazul nostru C:\WINDOWS este folderul sistemul de operare pe care dorim sa-l pastram.
Mergem in C: si stergem folderul sistemul de operare pe care dorim sa-l eliminam. De regula numele acestuia este WinNT.

3. Acum va trebui sa facem sa dispara sistemul de operare eliminat, din meniul de boot. Cel care apare pe fundal negru atunci cand pornim calculatorul. Pentru a face acest lucru va trebui sa editam boot.ini.
Apasam tastele : Windows + Pause/Break pentru a deschide System Properties. Mergem pe tab-ul "Advanced" si facem click pe butonul "Settings" de la Startup and Recovery.

4. Click pe butonul Edit pentru a modifica boot.ini (inainte de face modificari este bine sa salvati intr-un txt liniile originale.) Stergem liniile sistemului de operare eliminat si pastram doar pe cele ale sistemului nostru. In screenshot-ul de mai jos sus selectate cu albastru liniile sistemului pastrat.

Salvam fisierul boot.ini, setam time "0" la "Time to display list of operating system" si apasam OK.
Restartam calculatorul.
Dupa restart se va incarca automat sistemul de operare Windows XP ales de dvs.

6 răspunsuri:
| TheFACKYouTub a răspuns:

Foarte simplu. In cadrul directorului unde s-a facut prima instalare a windousului (in general C) se afla fisierul boot.ini
Ca sa gasiti fisierul parcurgeti urmatorii pasi:

Metoda 1

My Computer -> Propreties -> Advanced -> Setup and Recovery (dati clikc pe settitngs) -> EDIT

Metoda 2

Intrati in My Computer
Tools -> Folder Options -> View -> Iar din lista selectati "Show hidden files and folders"

Mergeti apoi in C si veti gasi fisierul boot.ini

Metoda 3 (Mai simplu)

Start -> Run (ai dati comanda c:/boot.ini)

Fisierul Arata Astfel:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

Acum nu ramane decat sa stergeti windowsul pe care nu il mai doriti.

In cazul de fata doresc sa sterg Primul windows. Voi proceda astfel:

Modific intai partitia default de la 1 la 2

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS

Apoi sterg primul windows din lista

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

In final fisierul boot.ini va arata astfel:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

Acum salvati fieiserul si dati restart. Astept eventuale comentarii.

http://windows.microsoft.com/......-multiboot

citeste cu atentie ceea ce am scris si urmeaza pasii.dar sa nu stergi windows-ul cu care a fost instalat pc-ul tau.

| Yadzya53 a răspuns (pentru TheFACKYouTub):

Pai am intrat si eu pe acel site am incercat pe cat posibil sa urmez cu atentie pasi si nu ma lasa sa intru!

| TheFACKYouTub a răspuns:

Merge !

| TheFACKYouTub a răspuns:

Un CD botabil cu win xp (de care ai musai nevoie). cand instalezi win xp (daca nu e una din variantele alea care bagi cd si se intaleaza singur) cand iti da optiunea sa alegi discul pe care vrei sa instalezi dai un delete si format la discul C apoi instalezi wind xp.
daca ai si xp si win 7 in calc atunci poti folosi prima solutie oferita de IgnoreMe fara sa mai fie nevoie sa formatezi discul C