| anonim_4396 a întrebat:

Am MARE MARE MARE nevoie de ajutor! Am router N300rt si ma chinui sa pun parola wirelles ca vin toti boschetarii la poarta mea sa stea pe net.Am win xp. Ajutati=ma cumva! Funda! a,si pot sa fac cumva sa pun parola fara sa am firul acela bagat in laptop? doar [prin wifi vad ca merge netul acum,cand ma conectez cu firul,imi da o eroare, 678 si nu merge.decat prin wifi

2 răspunsuri:
| DarkAngelz a răspuns:

Cand ii pui parola trebuie sa fie conectat cu fir la un pc
PS ITI RECOMAND PAROLA EAP 801

| Marius_Alexandru_1994 a răspuns:

Intra in start> run > scrie cmd.
O sa iti apara un ecran negru (daca nu te pricepi o sa fie ceva de genu in filmele cu aia ce sparg nasa si pentagon) daca te pricepi, iti apare command prompt. Scrie ipconfig /all si dai enter.

O sa iti apara conexiunea wireless pe o lista, si cauta "Default Gateway" (o sa fie un fel de IP).

Ia acel ip, si scriel in browser, (o sa iti apara probabil o consola in care sa introduci un username si o parola). Acestea pot fii admin/admin, root/admin.

Acuma, dupa ce ai intrat, cauta undeva wireless security. Cand ai gasit categoria cu pricina, trebuie sa ai pe ecran ceva de genu WPA/WPA-2 Personal. (cheie de criptare) si acolo undeva sub poti sa pui o parola.

PS nu toate routerele sunt la fel