| anonim_4396 a întrebat:

Am multe cosuri! Si am folosit fel de frl de creme, tratamente si tot nu trec. Mi.au aparut de vreun an si simt ca nu mai scap odata de ele. Ce imi recomandati sa folosesc?

4 răspunsuri:
| floryynnel a răspuns:

Salutare, eu de 3 ani nu scap de cosuri, du-te la un dermatolog, are dreptate angelicsin, unele iti pot provoca mai mult rau decat bine.
Uite totusi cateva sfaturi: fara dulciuri, sucuri acidulate, prajeli, evita sa stai in praf sau in mizerie, mai ales cand esti transpirat, spalate de cat mai multe ori pe zi, foloseste un prosop numai al tau special pentru fata, un sapun contra acneei(gesesti la farmacii). Poti cere apa de fata, si sunt destule masti contra cosurilor pe internet. Creme... du-te la un dermatolog, el stie ce sa iti dea cel mai bine( de ex, eu de la skinoren ma irit, dar de la brevoxyl nu am nimic, ma ajuta, depinde de organismul fiecaruia). Sfatul dermatologului face cat 100 de sfaturi de pe TPU, fiecare cu corpul sau. Succes

| Azµre a răspuns:

Poti incerca Mibazon, gasesti la farmacia veterinara, contine tetraciclina si neomicina, chair daca suna ciudat ca este pentru animale este bun si la om. Nu are ce sa-ti faca rau deoarece tetraciclina, neomicina, amixicilina, ampicilina se dau pe cale bucala pentru acnee/cosuri. Asta este primul ltratament al dermatologului. Ar fi bine sa te stergi pe fata cu un tampon imuiat intr-o solutie de bicarbonat de la farmacie, 1 lingurita bicarbonat la 300 ml de apa faci solutia asta calda o lasi sa se raceasca si te stergi cu tamponu pe cosuri/acnee apoi aplici in strat subtire crema seara inainte de culcare. Ca sapun sa te speli foloseste un sapun cu ph neutru gasesti la farmacie. Pe langa toate astea ar fi bine inca un consult de specialitate din partea altui medic.

| angelicsin a răspuns:

Iti recomand sa NU mai ceri sfaturi pe internet si sa mergi sa consulti un MEDIC DERMATOLOG care iti poate prescrie un tratament potrivit dupa ce iti face testele si analizele corespunzatoare. parerea unuia sau altui si chiar si a farmacistei nu se compara cu cea a doctorului, si sunt cazuri in care produsele destinate tratarii pot cauza mai mult rau decat bine daca nu sunt cele corespunzatoare problemei tale individuale

| theboywithanewbrightwonderfulfuture a răspuns:

Intru totul de acord cu angelicsin