| WoOzY a întrebat:

Am nevoie de ajutor.Am uncaine lup si trebuie sa-l dresez pana la varsta de 6 luni.Imi spune si mie cineva comenzile de baza? Tre sa-i fie frica de mine ca sa-l pot dresa? dau fundawinking

2 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In nici un caz nu trebuie sa-i inspiri frica, numai ca trebuie sa-i dai comenzile ferm, iar cand le executa trebuie recompensat cu o mangaiere usoara si un,, bravo,,. Ai nevoie de o zgarda cu colti pe interior, folosita numai la dresaj. E foarte important sa invete,, la picior,,-adica sa mearga numai in stanga ta si sa se opreasca la,, stai,,. Mai este comanda,, sezi,,-cand trebuie sa stea in fund, comanda,, asteapta,,-cand nu trebuie sa se miste din loc pana nu primeste alta comanda,,, liber,,-cand i se poate scoate zgarda sa alerge.La,, aport,, trebuie sa aduca un obiect aruncat.Mai poate invata,, pazeste,, cand trebuie sa stea langa un obiect lasat de tine.Mai sunt alte comenzi, dar nu pana la 6 luni il poti dresa, ci dupa varsta de 5 luni pana spre un an. E bine sa cauti un ghi de dresaj profesional. Sunt o rasa care merita efortul de a-l dresa si vei primi multa afectiune din partea lui.Nu confunda dresajul cu inspaimantarea lui. Bafta!

| danybossu97 a răspuns:

Da trebuie sai fie frica ca sal poti dresa