| andreea_7821 a întrebat:

Am nevoie de descrierea literara a Iasului.cine mi-o da repede si cu multe expresii primeste fundita.

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Caută pe You tube și vei găsi un foarte frumos text și cîntec intitulat „Ninge pe Moldova, ninge", pe un text al scriitorului Michael Hăulică sau caută scrieri ale scriitorului și cronicarului Ioan Mitican.
Acestea din urmă eu le-am găsit chiar și în București.
Încearcă în scrieri ale lui Topîrceanu, Ionel Teodoreanu( „Masa umbrelor"), Sadoveanu, Creangă, Aurel Leon,