| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de parerea voastra. Doar vreau niste sfaturi si pareri. Daca tu nu te iubesti pe tine insuti cum poti spera ca altcineva sa te iubeasca? Sunt foarte trista de ceva vreme. Din cand in cand pot sta cu orele pe ganduri sa ma gandesc la mine sau in gol. Ma concentrez greu si vreau niste raspunsuri la gandurile mele de la oricine. Pot spune ca ma pretuiesc pe mine insumi, dar stiu ca daca as fi sexul opus sau chiar acelasi gen, nu as avea nici o atractie fata de mine si nu e de parca tanjesc sa fiu iubita, dar am ajuns la varsta de 17 ani in care toti te intreaba si ce mai faci, ai un prieten? Sunt urata si e foarte greu ca tu sa vezi ca exsista un standard zero iar toti sunt pe plus sau average iar tu esti tot timpul pe minus. Nas mare, buze mici, forma fetei mare, ochelari, nu foarte senzuala. Nici o voce foarte dulce. Nu poti face multe, e normal sa fii trist intr-o astfel de situatie. E normal sa fiu trista din cauza asta?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Știi...Dacă nu reusești să te accepți pe tine așa cum ești... gândurile alea nu vor dispărea.Să mergi încrezătoare și cu capul sus pe stradă e cel mai atrăgător lucru posibil. Nu conteaza înfățișarea cât contează sufletul și caracterul tău. Nimeni nu este perfect. Nu toți o să te iubească doar pentru aspect. Tu ar trebui să ai grijă de ce oameni ai în jurul tău. Să-ți repeți mereu în orice situație că ești perfectă. Să te iubești cu toate defectele tale. Ce? E obligatoriu la 17 să ai un prieten? Nu. Nu ar mai trebui să asculți de alții și concentrează-te doar pe tine. Fii cât mai încrezătoare și iubeștete așa cum ești. Într-o zi o să apară persoana potrivită. O să vezi asta. Poți fii iubită indiferent cum ești.Mulți oameni sunt imperfecți. Unii au ajuns să se sinucidă iar alții să se lupte cu asta zi de zi până au trecut ani grei cu asta și la sfârșit să câștige.E normal să ai gânduri și să te întristezi. Face parte din viața asta care e plină de obstacole. Tot ce trebuie să faci e să treci de obstacole. Cum ar fi acesta Sper că te-am ajutat.

| Cehoslovacia a răspuns:

`Nu conteaza înfățișarea cât contează sufletul și caracterul tău`

fizicul e primordial, restul sunt aspecte irelevante, esti frumos ai mai multe beneficii decat daca esti urat, asta intotdeauna le va da peste nas fraierilor care cred ca fizicul nu conteaza ci alte tampenii.

| anonim_4396 explică:

Nu-mi pasă ce părărere ai tu. Fiecare cu părerile sale

| Seimy a răspuns:

Eu apreciez orice părere orice mesaj. Sunt cam jos si vreau niște sfaturi.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este nromal sa fii trista din atata lucru, fiindca nimeni nu-i perfect, toti avem hibem chiar si oamneii care ti se par frumosi, tot au "gauri" si hibe pe care le ascund.
Nu mai diseca problema atat de adanc, ca pierzi timp inutil si pretios. cauta-ti prieeni, iesi afara, bucura-te de viata si vei vedea ca astea sunt adevaratele valori pe care trebuie sa le iei in considerare, nu de faptul ca nu esti foarte senzuala.
Senzulatitatea este o perceptie relativa si depinde numai de cine ai in fata si in inima si cum te priveste acela.
Hai, nu-ti mai cauta nod in papura, singura, pierzand timp pretios, iesi afara, cauta-ti prieteni noi, bucura-te de viata si de timpul liber, acum, cand inca il ai!

| VoidEternal a răspuns:

Nu e deloc anormal sa gândești așa la vârsta pe care o ai.
Dar nu te îngrijora prea tare, it does get better.
Odată cu maturitatea vine și o înțelegere mai profundă a scopului tau pe lumea asta și o să te poți concentra pe lucrurile importante.
Pentru persoana potrivită, unele însușiri ale tale pe care tu nici nu le observi, vor fi motiv de nopți nedormite și suspine de dor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfaturi:
-iti poti imbunatati fizicul, la fata nu ai ce face; fa sport, alimentatie etc;
-eu pana la 19 ani nu am avut nimic si n am murit;
-lasa ce intreaba lumea, si pe mine ma intreaba multe;

| Cehoslovacia a răspuns:

Ce descriere faina ti-ai facut, mai trebuia sa mentionezi ca ai sanii mari si fundul si te luam eu happy

in viata trebuie sa inveti sa iti setezi propriile standarde pe care sa le depasesti, faptul ca te intereseaza ca x, y, z sunt peste tine nu face decat sa te impiedice sa evoluezi sau sa iti incetineasca progresul.
cat despre faptul ca esti urata, e irelevant acest aspect, pentru ca frumusetea a fost si va ramane in ochii privitorului.
parerea mea e sa te bucuri de varsta pe care o ai, una foarte frumoasa, sa copilaresti cat mai apuci si nu in ultimul rand sa ai norocul sa intalnesti persoane care te vor ajuta sau nu sa ajungi la un nivel superior din toate punctele de vedere.

| diabetzaharat a răspuns:

Exista o infinitate de moduri prin care te poti face remarcata. nu te concentra pe cel care nu iti iese.

| Chicken91 a răspuns:

Ai putea fi "late bloomer". Poate tu te vezi urata dar o sa ai timp sa inveti sa te aranjezi, sa socializezi si sa capeti experienta. Cauta ochelari care sa se potriveasca bine fetei, si coafuri sa minimizeze anumite trasaturi. La fel si cu imbracamintea. Si eu ma credeam urata si anii au trecut si am devenit mai increzatoare in mine si asta atrage. Cand aveam 17 ani nu eram senzuala, eram doar o copilita. Senzualitatea se invata, nu se naste nimeni senzual. E ca un joc de teatru. Tinerii sunt foarte superficiali la varstele astea si foarte influentabili. Si aspectul fizic conteaza pentru majoritatea, ca pana la urma contribuie la comportamentul nostru sexual, dar nu asa cum te gandesti. Nu esti frumoasa sau urata pentru toata lumea, cineva crede ca ochelarii sunt sexy, altul ca buzele mici si tot asa. E posibil sa ai un corp demential si sa ajute. O sa vina si timpul tau. Sper sa poti iesi din impas si sa privesti optimista inainte.

| XxXLoredanaXxX a răspuns:

E normal să fii tristă din cauza asta, dar să știi că nimeni nu e perfect. Unii oameni au foarte multe defecte. Dacă ești urâtă, asta nu înseamnă că trebuie să fii nefericită toată viața. Ar fi bine să te aranjezi în așa fel încât să arăți mai bine. Și să știi că dacă ești urâtă, nu e imposibil să te iubească cineva.