| adfcg a întrebat:

Deci,cred ca s-ar putea sa sufar de schizofrenie.Nu am decat 15 ani, stiu ca e prea devreme pentru un diagnostic si poate va ganditi ca sunt doar o adolescenta rasfatata care a vazut prea multe filme dar abia acum mi-am dat seama ca de cand eram mica prezint niste simptome ale acestei boli.Mereu am impresia ca cineva ma uita la mine si-mi poate citi gandurile, nu ma refer la persoanele din jurul meu, ci la niste rude moarte de exemplu.Chiar si cand merg e strada simt ca cineva ma "studiaza" sau rade de mine.
Mi-e foarte greu sa ma concentrez la ore,deorce nu pot sa ma gandesc la un singur lucru o perioada lunga de timp. Uneori incep sa ma gandesc la ceva si imi trec o gramada de lururi prin minte,trec de la un subiect la altul si nu ma mai pot opri.
Nu ma simt comfortabil in jurul altor persoane,ma simt inferioara prietenilor mei,si toata lumea ma considera o ciudata.:hee hee
Si mai am o senzatie ciudata pe care o simt aproape in permanenta,nu stiu niciodata daca ceea ce se intampla e real, parca ma vad pe mine insumi din afara,si simt ca nu mai am nicio legatura cu corpul meu.
Uneori am ganduri suicidale,as vrea ca totul sa se termine,sa nu mai traiesc fiecare zi ca o lupta cu mine insumi.
Am nevoie de ajutor,macar un sfat, nu as vrea raspunsuri de genul "esti nebuna", daca nu ma puteti ajuta cu adevarat mai bine nu rapsundeti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holocaust a răspuns:

Şi eu am momente când mă abţin să mă gândesc la unele chestii,de teamă că cineva probabil îmi citeşte gândurile după un colţ şi râde copios.Cât despre rude moarte,nu spun că nu-s de acord cu existenţa paranormalului,dar chestiile astea ţi le faci cu propriile mâini,mai bine zis,cu propria minte.
Dacă ar fi să studiez tot ce-ai scris,din primul fragment rezultă că eşti schizofrenică,din al doilea că ai ADHD,iar din altul că ai depresie.
Serios acum... dacă tu crezi într-adevăr că ai o problemă, în loc să ceri păreri pe TPU, să cauţi simptome pe google şi să-ţi dai cu presupusul, mai bine mergi cu părinţii la psihiatru, aşa de curiozitate, să afli dacă e ceva în neregulă cu tine sau nu.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Du te la doctor si nu mai crede tot ce citesti pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu comentez starile tale. Este extrem de neplacut. Dar, daca ai si stari suicidale, este grav. Mergi la un psihiatru (atentie, nu psiholog!), daca iti este mai usor, sa fie femeie si spune-i tot. Nu este nici o rusine.
Eu am fost in vizita la cineva in spital si am vazut fata la fel de tinara internata acolo si, din pacate era mai grav fiindca neglijase. Se ratacea pe holuri, mereu trebuia sa fie cineva sa o indrume. Uita sa manince, etc
Du-te fara teama la psihiatru. Urgent.

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Şi eu sunt cam aşa, dar nu eşti nebună. Te simţi mai retrasă şi dacă te enervezi uşor atunci chiar ai putea fi schizofrenic thinking

| kryOwEEd a răspuns:

Gandurile suicidale. uita de ele, daca nu'ti place de tine insuti incearca sa te schimbi..nu cred ca celelalte chestii sunt chiar rele..si eu ma gandesc cateodata la un lucru si dupa deraiez la alt subiect..ca na, asa e firea umana..alea cu cititul gandurilor si studierea, prostie. teoretic logic si stiintific nu se poate..cititul gandurilor s'ar putea, pentru ca te autodemasti prin gesturi, privire si comportament..eu cred in fantome si ma doare'n cot daca cineva ma crede prost..fiecare crede ce vrea..HATERS GONNA HATE