| fuckbbi a întrebat:

Am nevoie sa slabesc urgent, mai mult la picioare insa n-ar fi rau si la burta! Celor mai bune idei dau funda + voturi

5 răspunsuri:
| LoveTenis a răspuns:

. Renunţaţi la număratul caloriilor

Bazaţi-vă pe ce vă cere corpul, în loc să număraţi caloriile, spun experţii de la British Association for Applied Nutrition and Nutritional Therapy. Asociaţia Britanică pentru Nutriţie Aplicată şi Terapie Nutriţională recomandă să mâncaţi încet şi să vă opriţi atunci când nu vă mai e foame. Porţiile nu ar trebui să fie mai mari decât palmele, pentru că stomacul are aproximativ dimensiunile unui pumn.
. Înlocuiţi mâncărurile albe cu cele brune

Pastele albe, orezul alb şi pâinea albă asigură foarte puţini nutrienţi şi sunt transformate foarte rapid în zahăr. Astfel vă va fi foame în continuare şi, m Somnul

Când suntem obosiţi mâncăm mai mult şi încercăm să ne recăpătăm energia instant cu ajutorul cofeinei sau a alimentelor dulci sau grase. Încercaţi să vă culcaţi mai devreme şi să vă rezolvaţi problemele legate de somn, dacă există. Somnul este foarte important nu numai pentru slăbit, ci şi pentru sănătate, în general.ai rău, vă va fi poftă de dulciuri.
Mâncaţi cinci sau şase mese pe zi

Experţii recomandă să mâncaţi trei mese importante şi două sau trei gustări sănătoase în fiecare zi. Astfel vă veţi asigura nivelul optim de nutrienţi şi de energie şi vă veţi ţine foamea sub control. Alegeţi gustări neprocesate, cu un conţinut scăzut de zahăr, cum sunt alunele, humusul, morcovii, sau ţelina.

| Elvira575 a răspuns:

Buna
eu nu o sa fac copy paste de pe net
o sa fiu cit mai directa, si sa iti spun din propria experienta.
Ai grija ce maninci, DACA CONSUMI fast-food'uri ar fi bine sa renunti la ele, la fel si bauturi alcoolice, tigari si restul.
Fa sport daca ai ocazia macar si in fiecare seara, vreo 2 ore, sau daca ai posibilitatea du'te la o sala de sport, arzi in fiecare zi ogramada de calorii.
Fructe si legume cit mai mult, ma rog, cu limita.
Nu tine diete sau mai stiu eu ce, nu e benefic p-u organism, si ca consecinta poti sa ai probleme si cu stomacul.
In caz ca ai nevoie de ceva sfaturi imi scrii prin sms.
Sunt bucuroasa ca te-am ajutathappy

| calarasanu a răspuns:

Cea mai buna metoda e sa mananci mai putin decat consumi. Ajuta daca mananci acasa, unde poti sa iti portionezi mancarea mai bine, in oras portiile tind sa fie hipercalorice.

| calarasanu a răspuns:

Am uitat sa mai adaug, tine cont ca bauturile cu alcool au multe calori de obicei pentru ca fermentarea necesita o forma de zahar, natural sau adaugat. Asa ca s-ar putea pur si simplu daca nu mai bei bare o saptamana doua sa slabesti, mie mi-a iesit.