| Monylove a întrebat:

Am o dilema. Acum termin clasa a 9-a sunt eleva la o scoala deosebita dar situata la 40 km de satul in care locuiesc eu. La inceput de an scolar am stat la internat dar nu m-am inteles cu fetele mai mari care se "razbunau" pe noi, fetele de a 9-a, si ne-au batjocurit si ele fiind batjocurite la momentul dat. Im fine acum ma inteleg super cu ele dar in luna noiembrie am plecat din internat si de atunci fac naveta desi am vrut sa stau in chirie dar hortac nu-mi aflasem. Am plecat din internat cu pretextul ca nu-mi ajunge timpul care este destinat pentru studiu (meditatia), meditatia fiind de trei ore desi nu invet pe zi nici macar doua si am note bune. Naveta este grea, as vrea sa stau la internat din nou pana termin clasa a 12-a dar nu stiu cum sa-mi conving parintii. Tati cred ca ar fi mai de acord dar mami.......habar nu am ce ar spune. Ma iubesc ambii extrem de mult si eu pe ei dar este grea naveta deoarece ma trezes la 05:30 dimineata si ajung pe la ora 15:30. Pareri. Va rog sa ma ajutati.

2 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai si spune-le cat de greu iti este sa faci naveta. Nu le spune ca vrei sa stai la internat pentru ca acolo ti-ai facut prieteni, pentru ca ar putea gandi ca vrei sa stai la internat ca sa iti faci de cap si nu ca sa inveti. Le este teama ca fiind departe de supravegherea lor sa nu o iei pe cai gresite, de asta nu vor sa te lase. Incearca sa faci o intelegere cu ei: garanteaza-le ca daca te vor lasa la internat nu iti va afecta invatatura ci din contra, vei fii mai odihnita si vei avea chiar mai mult timp pentru studiu din moment ce nu il vei pierde(timpul) pe drum facand naveta.

| chiny a răspuns:

Sallut! Spunele parintilor tai ca vrei sa stai din nou la internat pentru ca atunci cand stateai nu cunosteai multe fete si te luam peste picior dar acum te intelegi cu ele!