| Monylove a întrebat:

Am o dilema. Acum termin clasa a 9-a sunt eleva la o scoala deosebita dar situata la 40 km de satul in care locuiesc eu. La inceput de an scolar am stat la internat dar nu m-am inteles cu fetele mai mari care se "razbunau" pe noi, fetele de a 9-a, si ne-au batjocurit si ele fiind batjocurite la momentul dat. In fine acum ma inteleg super cu ele dar in luna noiembrie am plecat din internat si de atunci fac naveta desi am vrut sa stau in chirie dar hortac nu-mi aflasem. Am plecat din internat cu pretextul ca nu-mi ajunge timpul care este destinat pentru studiu (meditatia), meditatia fiind de trei ore desi nu invet pe zi nici macar doua si am note bune. Naveta este grea, as vrea sa stau la internat din nou pana termin clasa a 12-a dar nu stiu cum sa-mi conving parintii. Tati cred ca ar fi mai de acord dar mami.......habar nu am ce ar spune. Ma iubesc ambii extrem de mult si eu pe ei dar este grea naveta deoarece ma trezes la 05:30 dimineata si ajung pe la ora 15:30. Pareri. Va rog sa ma ajutati.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Interesantă povestea și dorința ta de a învăța.
Felicitări!
Dar, te rog, spune-mi și mie, ce înseamnă „hortac"?
În ce zonă a țării se folosește acest cuvînt?

| Heart2014 a răspuns:

Pai in primul rand fii sincera, spontana, nu te gandi prea mult inainte pentru ca o sa te afecteze si o sa te stresezi, si probabil nu vei mai avea puterea sa vorbesti... VORBESTE DIN SUFLET, spune ceea ce gandesti fara sa-ti fie teama, daca au incredere in tine si te iubesc trebuie sa te inteleaga si sa te ajute! iti doresc succes!

| daassh a răspuns:

Pai spune-le si lor lucrul acesta ca este foarte greu pentru tine sa faci naveta, nu ar mai trebui sa dai atati bani pe naveta zilnic, nu ar fi stresul asa mare pentru tine si ti.ar fi mult mai comod daca ai sta in internat.

| Costache_Tin_1956 a răspuns:

Vorbeste cu mama.