| SiLLent a întrebat:

AM O INTREBARE!
E o fata la scoala care imi place mult si nu stiu cum sa procedez sa-i spun ca o iubesc (mi-e frica si fiindca nu stiu daca are un iubit findca mereu e intr-o relatie) plss DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Este foarte puțin probabil ca ceea ce simți tu să fie iubire. Cel mult poți să fii îndrăgostit, să te simți atras de ea, să o placi sau poate fi vorba de admirație, atașament, simpatie (de moment sau nu), afecțiune...

Și chiar dacă ar fi fost iubire în adevăratul sens al cuvântului, ar fi greșit să-i spui de la început, când încă nici măcar nu vă cunoașteți, n-ați stat de vorbă, când practic nu știți mai nimic unul despre celălalt, iar pentru ea ești doar un băiat oarecare, un coleg, și exaltarea ta (mult prea grăbită) s-ar putea să nu trezească nimic în ea, ba chiar s-o sperie, s-o respingă...

Încearcă s-o cucerești mai întâi, să-i provoci un interes față de persoana ta și după vezi ce iese.
Dar atenție, cel mult poți să-i spui că o placi. Cu te iubesc-uri poți să începi după, când vei fi absolut sigur că într-adevăr e așa.
În caz contrar, practic i-ai spune o minciună și s-ar simți trădată, (dez)amăgită și înșelată, dacă la un moment dat ai da semne că de fapt nu e așa și că faptele tale nu rimează cu vorbele. Ar pierde de tot încredere în tine. Ai grijă! Un "te iubesc" pripit te poate costa foarte mult, cu toate că intențiile tale au fost bune.
Nu-i denatura sensul! Mai întâi simte-l și abia apoi spune-l!

Nu-i da fetei false speranțe și așteptări! Pentru că un "te iubesc" e și o promisiune și va trebui să i-l și dovedești mereu...prin fapte. Nu ar fi cinstit, nici față de ea, nici față de tine, să te joci cu el. Vă poate aduce atât bucurie, cât și multă amărăciune.
Lasă relația să decurgă normal și liber! Vor fi mult mai puține lacrimi, în caz dacă ceva nu va funcționa, și mult mai puține reproșuri, dureri de cap și nopți nedormite.

| SiLLent explică (pentru NOname):

EA e prietena cu mine adica ne inteleg bine

| NOname a răspuns (pentru SiLLent):

În acest caz nu-ți rămâne decât să te faci plăcut de ea și ca un potențial iubit, nu doar prieten.
Multă baftă îți doresc.

6 răspunsuri:
| DDoctorita a răspuns:

Daca imi zici ca faca aceea e mereu intr-o relatie cu cineva, crede-ma ca nu merita sa ii zici ca iti place de ea. Chiar iti doresti sa stai cu cineva care ''mereu e intr-o relatie'' asa cum zici tu? happy

| SiLLent explică (pentru DDoctorita):

NOI ne cunostem suntem amici dar vreau sa fim ceva mai mult (ne inteleg bine si avem lucruri in comun

| Stallone a răspuns:

IN NICIUN CAZ SA NU II SPUI CA O IUBESTI! Daca ii spui prea devreme se va speria si te va respinge. Pur si simplu schimba 2-3 vorbe cu ea si apoi cere-i numarul de telefon sau facebook si invt-o a doua zi la un suc happy Daca te refuza ori nu ai facut ce trebuie ori pur si simblu nu e interesata de tine si mai bine cauti alta. funda?

| SiLLent explică:

MS dar cum as putea sa stau mai mmult prin preajma ei si sai arat ca avem lucruri in comun ca ne vedem doar la ore?