| madutuuu123 a întrebat:

Am o mica mare dilemă in momentul de față si as vrea sa ii dau de cap într-un fel.Eu de 3 4 ani am exclus din viața mea petrecerile de zile de naștere proprii sau ale prietenilor/colegilor de clasa, eu nu vreau sa imi tin nici majoratul pentru ca nu ii prea vad rostu, cum am facut 17 asa fac si 18.Si am o prietena cu care mă cunosc si mă înțeleg bine din clasa a9a (acum sunt a11a)si ce ne-a apropiat mai mult ca prieteni este faptul ca este împreună cu varul meu si ma bate la cap de câteva săptămâni daca vin la majoratul ei care este in septembrie.Eu unul chiar as vrea sa ma duc ca vad cat insistă dar pe de o parte nu m as duce pentru ca 1 la mâna nu am fost pana acum la majorate si 2 la mana habar nu am cum este la un majorat si cum trebuie sa te comporți si 3 la mana sunt timid la modu in care daca ma pui sa vorbesc cu cineva necunoscut,mai ales daca e fata, mi ai dat block la creier.Ea si l tine la restaurant si aici mai e o chestie, nu știu sa dansez de nici un fel=D. Daca mă puteți ajuta cu ceva sfaturi si cum ar trebui sa ma imbrac daca cumva zic "Imi bag ceva ma duc"rolling on the flooras fi recunoscător.

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Te imbraci cum vrei tu. Nu te du la costum ca ai sa fi singurul ginerica de acolo laughing. La majorate se bea in cantitati mari de obicei. Insa nu e obligatoriu sa faci si tu la fel. Poti la fel de bine sa te distrezi si daca bei o bere intr-o ora. Regula de aur e sa bei apa dupa fiecare bautura alcoolica. Daca bei in seara aia sa zicem 5-6 beri, inainte si dupa fiecare bere, bagi un pahar de apa. O sa frecventezi toaleta mai des, dar macar nu te faci muci si vomat pe tine. O alta regula de aur, daca se bea tarie ( sigur o sa fie si tarie acolo ), nu combina deloc cu berea sau cu vinul. O sa faci o mlastina in stomacul tau, de te ia cu rau.
Alege ori sa bei tarie, ori vin, ori bere. Nu combina bauturile ca nu esti alcoolic.
Daca te stii timid, aplica totusi formula " o bere sau doua talpa". Adica bea in cateva minute o bere la jumatate de litru, si daca te simti suficient de curajos incat sa poti vorbi, te opresti. Daca nu, mai bei inca una, dar mai incet. Undeva la 10-20 min. In maxim 10-15 minute alcoolul isi va face efectul. Deci dupa prima bere talpa, mai stai un sfert de ora sa vezi cum te simti. Daca totusi te simti prea beat incat sa scoti cuvinte clare pe gura, opreste-te imediat din baut, si baga apa in instalatie.

In rest daca aplici cele de mai sus cum trebuie, distractia va decurge de la sine.

| madutuuu123 explică (pentru StoicAnalysis):

Mersi mult de sfaturi

| StoicAnalysis a răspuns (pentru madutuuu123):

Cu mare placere! Nu uita! Bea apa regulat intre bauturile alcoolice. Am trecut prin multe betii intre 16-25 de ani incat sa-mi dau seama de asta.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acolo va fi doar destrăbălare și prostie gravă. alegerea îți aparține. Și eu am fost invitat la mute majorare și nunți preteceri invitat ba chiar dus cu forța am știu că nu am ce căuta printe ei și nu-mi este menită lumea ăia așa că am rămas pe calea mea fără să-mi bat joc de sănătate și viața mea fără destrăbălare băut nu-ți mai spun ce era pe acolo căci o sâte apuce scârbă mare...

| LisaJulie a răspuns:

Ești introvertit la fel ca mine! Nu este nicio problema în asta! happy.Dar totuși este majoratul prietenei tale și trebuie sa mergi! Imbraca-te într-un sacou care se poarta de obicei la ocazii speciale, în legătură cu ce trebuie sa spui eu zic sa fi tu însuți! Dacă e prietena ta cu siguranță va chema cunoștințe pe care știi și tu! Eu în toată perioada adolescenței nu am fost decât la majoratul varului meu! Pot spune ca mi-a plăcut dar nu în mod deosebit!