| alexsaxx2323 a întrebat:

Am o problema
A murit o prietena de a mea si sunt foarte dezamagit,nu mai comunic cu lumea,sunt foarte incuiat si tin in mine,vreau sa plang si nu pot, simt ca inebunesc de tristete si mila!
Cum scap din situatia asta va roog!

Răspuns Câştigător
| Noodlez a răspuns:

Hello!

Şi eu am trecut recent prin asta, datorită incendiului din Colectiv. În principiu trebuie să vorbeşti cu cineva. Dacă totuşi este prea devreme şi încă nu simţi că poţi face asta, ia-ţi ceva timp liber pentru tine. Ascultă muzică, aminteşteţi toate momentele frumoase pe care le-aţi avut împreună, încearcă să te bazezi pe toate emoţiile pozitive şi tot ce a fost fericit între voi doi.

Nu încerca să uiţi, încearcă să treci peste, în timp, nu te grăbi. Acceptă ceea ce s-a întâmplat, plângi, descarcă-te, buşeşte o uşă dacă e necesar.

Vorbeşte cu oamenii, descarcă-te cuiva apropiat sau unui străin aleatoriu, crede-mă, este uşor şi şansele sunt să nu mai vezi acea persoană niciodată, deci o să fie total confidenţial.

Nu trebuie să te izolezi, să devii insular şi negativist. Gândeşte-te că nu asta ar fi vrut prietena ta, iar din moment ce aţi fost apropiaţi ar trebui să îi păstrezi cumva amintirea în viaţă.

Continuă să trăieşti şi uneori fă ceva în memoria ei, orice lucru micuţ, ceva ce vă reprezenta pe voi doi, ce făceaţi împreună, un obicei de-al vostru sau de-al ei.

Condoleanţe şi ai grijă!happy