| GeorgianaMdg a întrebat:

Am o problema cu emotiile/tracul (sau cum se scrie lol). Deci de fiecare data cand vreau sa ma duc intr-o excursie sau incerc ceva nou...mi se face foarte rau. Rau in sensul: greata, ameteli, depresie etc. si datorita acestor factori renunt sad Spre exemplu: Vroiam sa merg in excursie la Garboavele si cu o zi inainte eram super incantata si happy...insa a 2a zi mi s-a facut asa rau de la emotii incat am ramas acasa.
Am incercat sa le explic parintilor dar ei nu ma inteleg... spun ca sunt fricoasa, dar nu imi e frica de excursii etc.
Si dupa ce am anulat excursia.BUM! Mi-am revenit!
Chestia asta ma demoralizeaza foarte tare si ma face sa ma simt foarte rau. Parintii nu ma cred cand le spun ca nu sunt bine (e si normal sa nu crezi o persoana cand o vezi ca se simte mai bine dupa ce anuleaza ceva)
HELP!

Răspuns Câştigător
| smartlollipop a răspuns:

Stiu cum e, si eu am fost la fel. Bine, aproape, eu cand ajungeam mi se facea rau. happy
Poate fi varsta, sau poate fi firea ta asa. Daca esti timida de fel, se explica.
Imi repetam in gand ca nu e nimic rau si ca nu voi pati nimic, ca ma voi distra, ca va fi frumos si ca doar mi se pare ca mi-e rau. Trebuie sa infrunti teama asta. Te ajuta sa te relaxezi si sa asculti muzica. Daca te gandesti la cat de frumos va fi, si iti imaginezi cum va fi, si mananci ciocolata laughing vei fi mai bine.
In concluzie, o sa iti treaca, dar in timp. Pana atunci, fii mai deschisa si priveste cu optimism aceste situatii.
Bafta!