| divinuu a întrebat:

Am o problema destul de mare. diriga mea nu prea ma suporta.nu stiu ce are cu mine.Deci totul a inceput pe la sfarsitul clasei a 6-a.eram o fetita cuminte. Dar pe parcursul verii m-am mai schimbat.am capatat mlt mai multa incredere in mine etc.La inceputul clasei a 7-a. diriga mea a obs asta.Eu mai am o colega ff barfitoare.care baga strambe dspr toti.Despre mine a raspandit zvonul ca fumez.ca fac oral la toty baietii care imi ies in cale.ca beau.(toate astea fiind doar aberatii). A scos aceste lucruri pentru ca ne-am certat foarte rau. dar profa pare sa o creada. Zilele trecute am batut-o rau pe fata asta si i-am spart buza. s-a dus la cancelarie. Am fost pusa sa o chem pe mama la scoala.cand am ajuns acasa.scandal.toate cele. Iam spus ca a meritat-o din plin si ca daca nu se potoleste isi ia bataye mult mai rau, fiindca mai pun si alte persoane sa o bata(baieti). A mers iar la diriga.care a sunat-o pe mama. din nou.Seara.cand am ajuns acasa. bunica mea plangea.Am intrebat-o ce are.si mi-a spus ca mama facuse preinfarct pe strada din cauza stresului.(diriginta ii zisese ca ma droghez, ca fumez. din astea) Rau a facut mama ca s-a consumat atat fara sa ma intrebe daca e adevarat. dar uite ca tot s-a intamplat.Sunt fffffff revoltata ca idioata mea profa crede toate barfele.sa nu mai zic ca am o reputatie la mine in clasa.vai d ea(nu ca m-ar interesa f mult.parerea altora este nula pentru mine, cat stiu eu ca nu am facut acel lucru, sunt linistita)dar uitati ce se poate intampla din cauza ca diriga nu-si tine gura. Ce sa fac? M-am saturat de atatea scandaluri fara sa fi facut nimic.Sunt de acord daca faci ceva rau, platesti. Dar de ce sa platesc daca n-am facut nimic? Mai ales ca doctorul a zis ca inima mamei mele poate ceda oricand daca se enerveaza.

9 răspunsuri:
| Mirela a răspuns:

Pfui e grav cu mama ta sad

mutate la alta scoala straight face o sa te frece la cap si la anul intr-a 8-a straight face si o sa stie tot orasu d tine straight face ca, gura lumii vorbeste aiurea...deci fa bine vbeste cu ai tai si mutate din scoala!

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Stii... am patit odata la fel, numai ca o sunasera pe mama sa-i spuna nu stiu ce, mama s-a speriat, a iesit urat. Eu zic sa te duci sa vorbesti cu diriginta ta! Explica-i ce a facut ascultand prostiile altora, explica-i si care sunt urmarile drogurilor (sa vada ca tu nu ai acele reactii de pe urma drogurilor) intr-un fel fa-o sa se simta vinovata de ce i-a facut mamei tale. Apoi du-te si vorbeste cu idioata aia... Ai grija de tine si de mama ta!

| divinuu explică:

Normal ca imi pare extrem de rau pentru mama mea. o iubesc enorm. mi-a venit sa plang cand mi-am dat seama in ce sitatie grava se afla. dar totusi.si eu ma simt neindreptatita.Nu e vb ca nu ma intereseaza parerea celorlalti.ci doar parerile celor care imi vor raul.la asta m-am referit.

| Crystynyk1 a răspuns:

Poti vorbi cu directorul scolii.Ii poti spune kka ai o colega geloasa care te baga in tot felul de inkurkaturi spunandu i dirigai minciuni... Poate este geloasa pe situatia ta la invatatura(daca inveti bine poate de asta te poate barfi pentru ca diriga sa isi piarda increderea in tine si sa te atentioneze in privinta a tot felul de prostii)).De ce nu i spui dirigintei sa vorbiti.Asa sa vorbesti si cu mama ta sa i spui sa se calmeze. si sa nu bage in seama toate aberatiile colegilor tai. Daca are mama ta incredere in tine te va crede.

| pyma a răspuns:

Imi pari tipul de adolescenta revoltata care face ce o duce capul, fara sa-i pese de parerea celor din jur. Dar dupa cum ai vazut, parerea celorlati conteaza. Nu trebuie sa fii aroganta sau mai stiu eu cum ca sa arati ca ai personalitate si incredere in tine. Chiar tu ai spus ca ai o reputatie proasta si chiar ar trebui sa remediezi lucrul asta. Daca nu vrei pentru tine, macar fa-o pentru mama ta, caci sincer nu merita sa-i pui sanatatea in pericol. Nu ai scris nimic de regrete, nu ai spus ca te doare ca mama ta a suferit un preinfarct, pare ca mai mult te deranjeaza barfele si minciunile spunse despre tine...Renunta la ideea de a pune alte persoane sa o bata pe colega ta, e o idee foarte proasta care se poate termina urat de tot, incearca sa o ignori sau sa o pui la punct cu vorbe, fara bataie, chiar daca o merita, poarta-te frumos, fii educata si renunta la trufie pentru ca nu o sa-ti atragi decat antipatii. Nu trebuie sa demonstrezi nimanui cine esti, cei care merita te vor aprecia, cei care nu.sa le fie de bine. Si ai mare grija de mama ta, caci e cea mai de pret fiinta din viata unui om.

| pyma a răspuns:

@DenySsa
In viata o sa te simti deseori nedreptatita, e imposibil sa nu dai peste oameni invidiosi, prosti, rautaciosi s. a. m. d. E normal sa nu iti pese de parerea acestui gen de oameni, dar atunci cand parerea lor te afecteaza, trebuie sa rezolvi cumva chestia asta.
Vorbeste cu diriginta ta, spune-i ce a patit mama ta in urma acelui telefon si rog-o sa discute cu tine dinainte despre orice problema se iveste, ca sa nu o necajeasca inutil pe mama ta. E preferabil ca atunci cand mai ai vreo disputa cu "minunata" ta colega, diriginta sa discute cu amandoua, fata in fata, daca se poate si in prezenta parintilor vostri. Dar asta da, fara scandaluri, pe cat se poate pastreaza-ti calmul, nu injura, nu sari sa o lovesti sau mai stiu eu ce, ca tot tu vei pica prost. Poti de asemenea sa iei tu initiativa si sa te duci sa vorbesti cu diriginta atunci cand te mai necajeste.
Bine, acum stiu ca eu nu am cum sa inteleg exact situatia ta, poate diriginta ta nu e genul de om care sa-si asculte elevii, poate are prejudecati, dar poate ca nu e asa. Tu stii cel mai bine, dar indiferent cum ar fi, trebuie, de dragul mamei tale, sa fii calma, uneori sa strangi din dinti si sa mergi mai departe, chiar daca nu e corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu. Am o diriga, care pur si simplu se baga cu totul in viata mea, de la inceputul clasei a 7-a. Pana cand intr-o zi a aflat ca am prieten si puii mei. M-o intrebat daca parinintii stiu, i-am spus ca da si imi incepe ca vorbestea cu taicamiu si nu stiu ce.
In fine nu ma deranja, pentru ca era un subiect deja clar cu parintii. Cand a aflat adevarul. m-a mai lasat in pace.
Si tot asa.lucruri si lucruri, pana i-am facut un scandal. M-am ales cu un punct sau doua scazute la purtare, da' a meritat.
Cand a inceput sa-mi zica (virgula) ca e deschisa, si putem vorbi orice cu ea. ii trantesc ca "Am mama, am tata" si o tacut.
In fine. dar, ai mei nu cred pe oricine si chestii, mai intai ma intreaba pe mine daca e adevarat.

Imi pare sincer rau pentru mama ta. Sper ca se simte bine acum.
In legatura cu toate cele scrise de tine, incearca sa o linistesti, mai intai sa te asculte pe tine, apoi pe ceilalti, pentru ca gurile rele sunt la toate colturile.
Nu mai da atentie la toate barfele si intoarce spatele la toate rautatile. Cum se spune: tot raul spre bine.
Si succes in toate cele
:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga @Divina,
In viata o sa te simti de multe ori neindreptatita, si asta pentru ca pe lumea asta mai sunt si oameni prosti care nu au pic de minte. Daca diriga ta a crezut toate astea, dar a refuzat sa discute cu tine despre asta, inseamna ca a ajuns pe,, mita " in invatamant oh go on ( scuze, dar nu prea stiu cum sa ma exprim big grin ) Stiu ca ceilalti te-au sfatuit sa vorbesti cu diriga ta, dar e inacceptabil sa ii spuna asa ceva mamei tale, iar apoi sa se simta nevinovata, cand stie ca ia provocat un preinfarct. Cat despre reputatia la tine in scoala, pur si simplu nu iti pasa! NU te lasa la ei, tu esti asa cum vrei tu sa fii! Cel imi bine ar fi sa te muti la alta scoala crede-ma, altcumva nu se poate. Daca totusi nu ai aceasta posibilitate, incearca sa gasesti un adult, de preferabil o ruda, explica-i problema si incearca sa o convingi sa fie cu tine pana la capat, orice s-ar intampla. Spune-i cum sta cu barfa s.a.m.d. Oricine ar fi, sa se duca sa vb cu diriga ta, tu intre timp linisteste-o pe mama ta. Cu tot respectu pentru tine, si toata mandria catre ele, iti spun : diriga si colega ta ( daca s-a intamplat cum ai zis! ) sunt clar cele mai idioate persoane pe care le-am intalnit pana acum. Si eu am o colega in clasa ...pardon, mai multe ( vreo 3 ) dar au niste fite in ele de pica scoala! Eu pur si simplu ma duc la ele, le zic vreo doua sa le inchid gura si le zic :
- NU ma fa, stii de ce sunt in stare, vezi sa nu te trezesti cu vreo mana sau vreun picior rupt! Si plec. Mai grav e cu mama ta, dar restul nu pune la suflet. Esti in a saptea, nu? Pai avand in vedere cand ai postat aceasta intrebare, inseamna ca esti in a opta. NU iti fie griji, roaga-te mult pentru mama ta, mai cateva luni si se termina!

| Tupeu_Fetita_Cu_2000 a răspuns:

Si eu sunt la fel....bine nu chiar asa dar aproape la fel ca tine..nush ce sa facem...