| Anonim1842 a întrebat:

Am o problema frf mare.Nu am prieteni (am 16 ani) este vacanta de iarna si eu nu am efectiv cu cine sa ies seara in oras sau macar la o bere sau un suc cu prietenii sau cu o gașcă. Stau mai tot timpul în casă pentru ca nu am cu cine sa ies colegii de liceu au grupul lor si nu mă acceptă chiar dacă le-ar zice într-o zi : hai iesim pe afara mai cheamă si tu pe cineva daca mai vrei?
În timp ce alții la vârsta mea stau cu prietenii pe afara se distrează ..etc eu stau in casa la PC in fiecare zi jucandu-ma jocuri ca sa imi treaca timpulsad
Ce as putea face ma omoară singurătatea asta și imi doresc si eu niste prieteni cu care as putea iesi pe afara la un suc sau prin oras seara cum fac toti copii de varsta mea si sa nu mai stau in casa pe fiecare zi.
În copilărie aveam multi prieteni dar s-au dus în alte găști si pe mine nu mau primit.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai trebuie sa te tii tu dupa ei nu sa astepti sa vina ei la tine sa te scoata din casa. Vezi si tu unde se strang si mergi si tu, daca intri intr-o gasca si iesi o data, atunci vei iesi de mai multe ori, fii mai sociabil.

| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani sa iesi la o bere?
Nu crezi ca esti prea micut sa bei alcool?
Dar nu te retine nimeni sa-ti faci prieteni, invita-ti colegii de clasa, vecinii, trebuie sa fie vreunul care sa te vrea.
Ceva in comportamentul tau ii face sa te respinga probabil, vezi ce anume ii deranjeaza si incearca sa-ti ajustezi comportamnetul.

| LilPeep a răspuns:

Nu'i nimic eu am 24 de ani si nu am viata sociala deloc.

| NubleReapper a răspuns:

Sunt in acceasi situatie,sad

| Dary1Alien a răspuns:

Sigur nu esti singurul din leceu. Ai putea sa formezi tu un grup cu cei care sunt in aceeasi situatie ca tine, sigur nu te vor refuza. Si, decat sa te tii de toate gastile din liceu, mai bine stai la inceput cu unul/una mai timid(a), iar usor se va extinde grupul.
Mi se pare cea mai buna alegere.
Succes! happy