| cristi2415151 a întrebat:

Salutare
am si eu o problema, care ma doboara pshihic pe zi ce trece
sunt baiat, am 16 ani, si stau foarte mult in casa stau la pc si parca ma uit la el, asi dorii sa ies, sa ma distrez, sa beau o bere, un suc sa comunic, sa rad etc... dar nu prea am cu cinesad
nu am prieteni, adica am cativa prieteni, cei de la liceu si inca cativa din oras cu mine, ne salutam ce mai faci etc... dar cand vine seara tot singur sunt si nu am cu cine sa ies si eu
ei ies cu prietenii lor toti, prieteni facuti de alungul timpului... daca zic cuiva sa iesim prin oras, imi zice ca nu poate, sau iese cu altii, si ma simt "prost" sa zic hai ca vin si eu cu voi
fiecare e cu"gasca" lorsad
parintii imi zic de ce stau toata ziua in casa...se iau de mine in fiecare zi, imi scot ochii, si ma doare nu arat asta, incerc sa-i tratez altfel, zicand ca asa ma simt eu bine fac ce vreau si etc
dar ei habar nu au cat ma doare ca nu am cu cine sa ies...
totul se trage din copilarie, cand la 6 ani m-am mutat in alt oras, si nu cunosteam pe nimeni, mama nu ma lasa sa ies pe afara sa nu patesc ceva, nu m-am imprietenit cu nimeni de aici...
uneori ma intreb de ce mai traiesc, ce rost are viata mea?
stiu poate unii ziceti ca va plictisesc cu problema mea, ca sunt un ratat etc.
la liceu ma inteleg cu toti vorbim etc
nu sunt un incuiat... darsad
nu sunt urat, nici frumos, nici prea copilaresc
una din cauzele din care nu am prieteni este ca nu suportam sa fiu luat peste picior
daca acu ma salutam cu unu si ma vedea de trebuie, peste 5 min incepea cu caterinca, si ii spargeam nasu si asa sau indeparat unii de mine
nu stiu ce sa mai fac, singur sa ies in oras de nebun nu cred ca are rost, ce fac? ma plimb de nebun?
offf dati-mi un sfat ca nu mai pot, imi vine sa plang si ma abtin mereu
astept cat mai multe pareri
multumesc

10 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa gasesti pr perfecti pentru ca ei nu EXISTA. nimeni nu poate fi ca tine. numai te supara ca esti luat peste pikior sau alte chesti sau ca te tradeaza sau altcv.fi pr cu ei asa cum sunt.
si TeIUbesc are drept incepe sc balurile si o sa iti faci pr:X

| BlancaFantasma a răspuns:

laughingia uite si un baiat aproape in situatia mea.Eu sunt fata(am 18) si sunt la fel de singura ca tine.nu am cu cine sa ies pe afara, sa vorbesc.si la fel ca tine vreau sa ies in oras,sa beau un suc,sa vorbesc cu fete de varsta mea(nu cu pitipoance cu care nu am niciun subiect comun).in fine, las ca incepem noi scoala acolo e mai multa distractie, se schimba lucrurilelaughing

| Acaikus a răspuns:

U sp ca nu ai cu cine sa iesi. sincer acum nu ai ce face decat sa incerci sa te imprietenesti cu gastile lor adica si eu am gasca mea dar crezi ca nu m-am simtit prost cand unul era dintr-o alta gasca si mi-a propus sa merg cu el? nu cunosteam aproape p nimeni dar in timp am neam imprietenit; e adevarat ca mutarea este destul d grea dar trebuie sa treci peste asta si sa incerci sai bagi in seama si sa te accepte asa cum esti poate vei sp ca iti este rusine sau altele dar asta e singura solutie du-te si u la vreun prieten mai apropiat din likeu d la tine si sp sa te ia si p tine odata altfel nu vei avea cum sa iti mai faci prieteni si vei ramane mai mereu in casa... sper ca te-am ajutat funda?big grin

| MamaOmida69 a răspuns:

Exact in aceeasi situatie ma aflu si eu straight face. Mdea. prieteni aevarati rar intalnesti.Eu de obicei imi pierd timpul citind sau scriind...
Iar ca sa iti raspund la intrebare. cred ca ar trebui sa cauti pe cineva cu care sa aveti ceva in comun. sa va intelegeti. sa aveti ce discuta sa nu va plictisiti. happy
Bafta!happy

| 阿雷克桑德拉 a răspuns:

Buna. sincer mi-ar place mult sa te cunosc. esti un baiat destul de oke. pur si simplu, incearca sa gasesti persoane cu preocupari comune cu ale tale, sau cauta o fata draguta cu care sa iesi. veti cunoaste alte cupluri cu care sa iesiti, si tot asa. sau na, si tu ca baietii, mergi la un football, mergi pe la sali de internet, chiar daca te duci singur, poti sa iti faci prieteni, sau cauta pe site-uri gen: facebook persoane din orasul tau, intra in discutii cu ei, cand incepeti sa va cunoasteti mai bine, invita-i la o bere, ceva. incearca sa fii mai comunicativ, la scoala de exemplu, implica-te mai mult in activitati. nu stiu daca esti fumator, dar imi amintesc cand eram in liceu, asta apropia persoanele.mersul la o tigara, o bere in pauze, sau cand chiuleau de la ore. incearca sa fii mai de gasca. sa nu te ia nimeni drept tocilar, sau altceva in genu. bine, nu pot spune daca esti asa sau nu, pentru ca nu te cunosc, dar sincer imi pare rau de situatia in care esti. eu de multe ori vreau sa fiu singura, chiar daca nu am prieteni aici in Italia, dar nu prea simt nevoia sa ies. imi ocup timpul cu jocuri online gen: conquer 2.0 sau eudemons, si acolo imi fac prieteni, chiar foarte multi, dar nu ne putem vedea, doar vb la tel, pe mess pentru ca suntem in tari diferite. intra pe site-uri de socializare, la fel, poate gasesti persoane din orasul tau, gasiti preocupari comune, apoi iesiti. dar cel mai bine, fa-ti o prietena, apoi o sa vrei sa stai in casa, incearca sa iesi mai mult in lume cum s-ar zice, du-te oriunde ai ocazia. niciodata nu stii unde ti-ai putea face un prieten nou. oricum bafta! as vrea sa mai vb pe mess daca se poate. lasa-mi un msg la profil daca e.pup

| Heath a răspuns:

De regula, un baiat e in situatia ta daca e putin mai fraier. Ah, si nu te teme, daca nu-ti petreci noptile in cluburi alaturi de alti dobitoci nu inseamna ca esti un no lifer. Daca o fata e in situatia ta, e clar, e urata cu draci. Bun, deci, planul cam asta ar fi: cauta-ti 2-3 aghiotanti si incearca sa-ti petreci timpul cu ei. In rest, mai pune mana pe un bulan ceva.

| Hawks a răspuns:

Si eu stau toata ziua in casa ca nu am cu cine sa ies+ cei de la mine din clasa sunt betivi, fumatori, trag pe nas(chiar si unele fete), oricum, afara e foarte cald, mai misto e la PC big grin
Si daca chair te simti singur apucate de un joc multiplayer populat, gen wow pe servere romanesti, cautati un guild bun si vezi ca nu te mai simti singur big grin

| cristi2415151 explică:

Singurul loc in afara de liceu unde ma duc singur este la sala...
acolo am intalnit o groaza de baietii chiar si oameni de varsta lui tata foarte de treaba
acolo ma simt in largul meu...
in legatura cu sfatul sa vorbesc cu 1 prieten de la liceu sa ma ia cu el cu tovarasii lui nu prea as incerca,eu nu vreau sa fiu laut de fraier,ma ascund mult...,nu-si poate da cineva seama cu adevarat cum sunt eu,astept cam tot din ce am povestit aici
la liceu imi merge perfect,practic am inceput sa urasc vacantelelaughing, mai ieseam la o tigara, mai chiuleam...

| aumih16 a răspuns:

Te inteleg! este si normal! mai ales daca nu ti-ai gasit vreun prieten! sau vreo prietena! eventual!

| jellyg a răspuns:

Eu as zice sa incerci la un coleg/amic pe care il stii mai bine, adica sa iesi o data cu gasca lui si daca iti place poti ramane cu ei, daca nu, nu este nicio problema, le spui ca nu prea ai timp si alte scuze.Asta te poate ajuta sa-ti faci si o prietena si crede'ma asa nu te vei simti singur si toate cele.
As vrea sa-ti zic mai multe dar dupa sa nu devii confuz.Doar ai grija la anturaje si tot ce se intampla in gasti.
Succeshappy!