| raynor009 a întrebat:

Am o problema grava. am inceput sa uit cum sa vorbesc in limba Romana. Eu imi petrec o mare parte din zii in fata calculatorului unde vorbesc cu prieteni straini in limba Engleza zilnic. Eu am invatat sa vorbesc singur Engleza urmarind desene pe Cartoon-Network si Foxkids cand eram copil. La varsta de 10-11 ani deja puteam sa vorbesc Englza aproape ca si Romana. Cat timp am fost la scoala nu am avut nevoie sa invat la Engleza niciodata, am avut mereu 10 pe linie. Cateodata imi este si greu sa ma exprim in vorbe sau chiar si in scris. Multi dintre prietenii mei romani ma considera analfabet(poate ca au dreptate) si de cele mai multe ori imi este jena sa port o conversatie cu cineva de frica sa nu ma fac de ras... Ce sa fac? Am inceput sa citesc carti in limba Romana, insa nu stiu cat de mult ma va ajuta asta...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este sigur ca te va ajuta cititul, mai ales daca o sa citesti cu voce tare, sa te si auzi. De asemenea discuta mai mult cu familia, colegii, prietenii, etc.
Totusi, fiind in Romania, este cidat ca uiti limba romana.

3 răspunsuri:
| silvia94 a răspuns:

Cel mai bine te lasi de engleza o perioada.

| YoDenii a răspuns:

Ei bine, cum ai invatat engleza asa vei invata si romana.Eu am invatat engleza din seriale si vorbesc fluent. Urmareste seriale in romana.winking

| raynor009 explică:

Sa ma las de Engleza nu este o optiune. Iar la seriale romanesti nu prea ma uit pentru ca sunt prost facute cu exceptia lui Las Fierbinti poate. Oricum am sa incerc sa ma tin de citit.