| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema :prietena mea se afla intr-o stare destul de delicata, parintii ei s-au despartit, iar ea cred ca a suferit un soc in urma acestui lucru. A inceput sa fumeze, la scoala nu prea se mai duce...parca nu e fata de care m-am indragostit. ce pot sa fac s-o ajut cu aceasta problema?

2 răspunsuri:
| PurpleLadybug a răspuns:

Nu o parasi si tu! Eu asa am patit (bine, eu n'am inceput sa fumez), dar plangeam peste tot, am ramas cu "sechele". Orice loc imi aminteste de ce s-a intamplat atunci. Atunci, pe motivul ca nu ma mai recunoaste, sau ca sunt prea trista, m'a parasit si elstraight face. Perfect. Toata lumea spunea ca sunt EMO, dar cine nu ar fi asa? Doar pe tine probabil simte ca te mai are. Incearca sa o influentezi sa redevina cea de dinaite. Poate fi mai rau! Discuta deschis cu ea, insa sa nu creada ca ii reprosezi ceva. Spune'i ca tu o sustii, ca esti alaturi de ea. Crede'ma, are nevoie de sprijin acum, si daca nu-l are de la tine, atunci de la cine?
Succes. take carepeace sign

| psihox a răspuns:

Fiecare parinte sa incerce sa o contacteze prin diferite solutii de comunicare, 2-3-4 ori in fiecare luna. La inceput va fi foarte greu.