| Metallica4ever a întrebat:

Am o problema cu o prietena foarte apropiata de-a mea. Acum cateva saptamani si-a facut niste prieteni groaznici, a inceput sa fumeze, se saruta toata ziua prin scoala cu toti baietii, si cred ca e posibil sa face ceva ciudat ca sexul la 14 ani! S-a schimbat mult si nu stiu cum sa o ajut... Voua vi se pare normal?!

Răspuns Câştigător
| unpustiobisnuit a răspuns:

Incearca sa-i explici ca nu e bine ceea ce face. Dar pana la urma e decizia ei personala ce decide sa faca cu viata ei asa ca mai bine nu te-ai implicat. Toata lumea simte nevoia sa se exteriorizezenprin ceva. Poate asta e varianta ei

8 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Bună,
Încearcă să vorbeşti cu părinţii ei. Trebuie să iasă din anturajul ei.
Numai bine!

| paulpaul25 a răspuns:

In primul rand, te felicit pentru username-ul pe care l-ai ales \m/. Acum legat de problema ei, pentru ca da, e o problema cel mai bine ar fi sa o lasi in pace, chiar daca vrei sa o ajuti. Nu prea cred ca te va asculta si in cel mai rau caz o sa te atraga si pe tine. E grav cand incepe asa in forta cu toate. E de vina anturajul, iar din dorinta de a deveni populara face toate lucrurile astea, probabil e o fire rebela. Nu-i ok la varsta asta si nu pentru ca e "mica". E vorba ca personalitatea ei e in formare, la fel si caracterul, iar daca o tine tot asa in continuare, probabil noii ei prieteni o sa-si bata joc de ea, vazand cat de mult incearca sa para ceea ce nu e. Si atunci probabil o sa-si dea seama ca aveai dreptate, tu si multa lume care i-a spus dar ea nu a ascultat. Si atunci, in momentul acela o sa-si dea seama de imaginea proasta pe care o are si de aici apar depresii urmate de alte lucruri si mai rele. Dar in cazul unora nu merita sa te implici pentru ca sa nu fi luat de fraier, cel mai bine e sa-i lasi sa se dea cu capul de zid. Cand vor vedea ca zidul ii zid iar capul ii praf, o sa revina singuri cu picioarele pe pamant. Sarbatori fericite!

| OnuOnulică a răspuns:

Buna

Cel mai bine o convingi sa se duca la un psihiatru sau poti sa o spui parinitilor ei...

O zi buna!

| Mihaela1964 a răspuns:

Nu ai nici o problema, tu esti ok! Prietena ta are una, a ales sa faca ceea ce face.E treaba dar si vina parintilor ei ca a ajuns aici, nu a ta, copila.

| Metallica4ever explică (pentru Mihaela1964):

Stiu ca nu e din vina mea, dar vreau sa o ajut ca ea in interior e foarte, si s-a schimbat doar la exterior... Nu imi asum eu ce face ea doar incerc sa o sprijin sad

| Metallica4ever explică (pentru Mihaela1964):

*in interior e foarte buna

| Mihaela1964 a răspuns (pentru Metallica4ever):

Am inteles demersul tau, am intels c-o iubesti si vrei sa fie iarasi cum era; nu-ti spun sa nu incerci sau sa nu-ti doresti asta, ci sa n-o privesti ca pe o problema a ta, ca o grija a ta; astfel nereusita nu-ti va da sentiment de vinovatie, pentru ca tu chiar nici o vina sau amestec in treaba asta. Sper ca pana la urma fatuca asta la care tii atat de mult sa-si revina si totul sa fie ok.Craciun fericit!

| Evelinutza a răspuns:

Nu,nu e normal, ar trebuie sa vorbesti cu mama ei pentru binele ei happy