| lollyd a întrebat:

Am o problema.Trebuie sa trec pe clasa a 7-a, iar tatal meu considera ca ar trebui sa ma mute de la scoala. Ceea ce eu nu vreau deoarece am cel mai tare dirignte, cei mai de treaba colegi si profesori excelenti.Si el vrea sa ma mute cu pretextul ca nu invat destul de bine.La scoala unde vrea el sa ma mute este o profesoara foarte buna de matematica(iar eu nu sunt prea grozava la mate)Eu am toot incercat sa il conving sa nu ma mute dar nu reusesc.Este hotarat.Si totul din cauza notelor care nu sunt deloc rele.Pe clasa a 5-a am avut media 9.80 si pe a 6-a am avut 9.90 si nu inteleg de ce considera ca ar trebui sa ma mute.Nu invat prost. Am incercat in toate modurile posibile sa-l conving sa nu ma mute de la scoal chiar si dirigntele meu a incercat sa-l convinga iar colegii de la scoala (mai ales fetele)au plans.Eu i-am spus toate astea tatei (el voia sa ma mute de la inceputul clasei a 6-a)si pentru. ca am discutat cu dirigu s-a suparat si mai rau. Iar dirigintele meu e foarte de gasca si ne iubeste foarte mult.Si colegii sunt cei mai tari.Chiar nu vreau sa ma mut
Spuneti-mi si mie ce as putea sa fac?
Funda pentru raspunsul care functioneaza

Răspuns Câştigător
| AnaMaryNicol a răspuns:

Spune-i ca te'ai obisnuit acolo unde esti acum ca te intelegi foarte bine cu toti de acolo sa nu te scoata din mediul tau pentru ca ti'ar fi destul de greu sa te acomodezi intr'un mediu diferit cu lume diiferita pe care nu o cunosti si asta te'ar putea afecta foarte tare din punct de vedere emotional si mediile pot chiar scadea si poate fii chiar mai rau. Vorbeste cu ambii parinti si incearca sa'i faci sa inteleaga sa se puna in locul tau si sa se gandeasca la ce vrei si tu si la ce simti. Ar trebuii sa cadeti la un comun acord pentru binele tau. Si cum a spus si Sorina gaseste'ti un aliat\a bunica bunicul matusa unchiul nu stiu... Bafta!

2 răspunsuri:
| imifacuncontincarescriucudiacritice a răspuns:

Spune-i ca daca tot ai facut la scoala aia 6 ani(2 ani in ciclul gimnazial) si ai medii foarte bune, nu are rost sa te mute. Succes!

Răspuns utilizator avertizat