| qpDianaaaqp a întrebat:

Am o relatie de un an virtuala si ne iubim enorm, cel putin o faceam inainte. el ma iubeste mult, dar ma supara mereu, si ma enerveaza. din cauza lui am facut gastrita. sunt o genul de fata care pune suflet. de curand am gasit un baiat dragut care chiar e de treaba si imi place de el si lui de mine (il cunosc in realitate). ma gandeam sa incep o relatie cu el, dar imi e greu sa il las si pe baiatul cu care am fost un an. ce pot face?.

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Relatiile de la distanta sau din mediul online nu pot tine mult timp si nu sunt la fel ca cele din viata reala. Oricum chiar daca renunti la acel baiat din realitate si continui cu baiatul virtual, sunt sigur ca si el o sa-si gaseasca o alta fara care desigur. o cunoaste in realitate si pe tine o sa te paraseasca sau o sa se prefaca ca te iubeste fara ca tu sa stii ce se intampla cu adevarat. Asa ca mai bine renunti la el si incepi o relatie cu baiatul din realitate decat sa suferi mai tarziu din cauza celui virtual.

| qpDianaaaqp explică (pentru Nemessys):

Cum pot renunta la el... imi e greu

| Nemessys a răspuns (pentru qpDianaaaqp):

Nu ti-a oferit niciodata iubire adevarata, nu vad de ce esti atrasa de el. Poti pur si simplu sa-l ignori, dupa daca-ti petreci timpul cu baiatul din realitate, sunt sigur ca o sa uiti de cel virtual foarte usor.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate te grabesti, poate doar iti place ca idee de nou. E cam aiurea sa-l lasi pe tip asa dupa un an. Dar oricum relatiile la distanta nu prea au un viitor daca nu va vedeti minim o data pe saptamana. Daca tu simti ca ai putea avea ceva cu tipul asta, incearca, dar fa-i tot posibilul ca actualul sa nu afle de el. (nu ma refer sa-l inseli, ma refer ca dupa despartire sa nu afle ca stai cu acesta pentru ca se va simti inlocuit si-l vei distruge psihic)

| DeathOfDreams a răspuns:

"Din cauza lui am făcut gastrită"
Sunt o persoană rea dacă am râs la asta?
Mă rog, trecând peste

Cum zicea și tipu' ăla de mai sus, relațiile virtuale nu se compară cu cele din realitate, iar dacă apar fazele de genu' "mă supără mereu, mă enervează" în mod evident, ceva nu e-n regulă pe acolo.

"Ne iubim enorm, cel puțin o făceam înainte" după care ai zis că el te iubește, asta înseamnă că sentimentele tale nu mai sunt la fel?
În orice caz, dacă ai dubii, do something about it.

Eu aș alege al doilea tip.
Ar fi o relație reală, și cum era chestia aia "Dacă ai de ales între două persoane, alege-o pe a doua. Fiindcă dacă l-ai fi iubit pe primul atât de mult, n-ar mai fi existat un alt tip în ecuație."

Chiar dacă ți-e greu să lași în urmă o relație de un an, ți-ar fi mult mai bine într-una reală.

| SARKAN a răspuns:

Mi se pare foarte amuzant sa citesc tot mai multe astfel de intamplari.adica, eu personal, nu pot intelege cum va indragostiti voi de cineva care nici macar nu l-ai intalnit in realitate pana acum si mai spui ca te-ai si imbolnavit.asta e problema cu generatiile de-al de tine voi nu mai comunicati in realitate internetul va acaparat toata viata. Fata trezeste-te la realitate el este o fictiune o persoana care e in fata unui calculator si iti scrie.Asta de l-ai intalnit in realitate e bun cu el poti sa incepi o relatie ca cu celalalt nu ai ce termina ca nu a fost nimic niciodata intre voi 2 ci doar discutii virtuale.Asta inseamna sa fii tanar si fara minte. Aveti minte cat...o curca