| hellofromthedarkside a întrebat:

Am o stare foarte proasta și nu știu cum sa scap de ea. Ma simt ca cel mai jalnic om. Nu-mi place cum arat și simt ca mi-am pierdut încrederea in mine. Văd in mine numai defecte și plâng. Cum sa fac sa îmi revin? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Starile astea vin din iubirea de sine, din mandrie...nu incerca sa te crezi cineva in viata asta pentru ca iti va aduce mai multe suferinte, accepta-te asa cum esti, gandeste-te ca nu ceea ce ai la exterior conteaza, ci ceea ce ai in interior, daca ai iubire, nici nu te mai intereseaza cum arati, pentru ca prin iubire sufletul se bucura, si nu mai conteaza cum arati, ca pe tine te intereseaza in viata asta sa fii bucuroasa, dar daca tu te legi de cele stricacioase, si nu esti impacata cu tine insati, nu vei fi niciodata fericita. Frumusetea exterioara oricum va pieri, vei imbatrani si tot urata vei fi big grin, dar daca o sa lucrezi mai mult la sufletul tau sa fii mai buna, sa iubesti mai mult, sa lasi gandurile nocive si defaimatoare sa treaca pe langa tine si le vei accepta pe cele bune, viata ta se va schimba si vei putea fi fericita. Acum ceea ce poti tu sa faci in prima faza e sa daruiesti, sa nu stai sa te mai gandesti la tine, gandeste-te la altii la suferintele lor, la problemele lor, si ajuta-i cu ce poti, dar sa fie din inima si ai sa vezi cum nu te va mai interesa cat de jalnica esti tu. Daruieste o paine unui sarman, ajuta o batuta sa treaca strada, lasa frica si accepta iubirea. Doamne ajuta!

2 răspunsuri:
| Cristina788 a răspuns:

Trebuie să te accepți așa.
Încearcă să fi amabil cu lumea gandește-te că măcar ești un om bun chiar dacă ești urât

| Sofer a răspuns:

Trebuie sa te accepți cu tot cu defecte. Treci peste acest gând și încet o sa ai încredere în tine.