| oEllaoo a întrebat:

Am primit cadou un porcusor de guineea si as vrea sa stiu cum sa am grija de el, in special in legatura cu baia?
Multumesc anticipat!
Si daca se poate niste nume dragute pentru fetita! happy

Răspuns Câştigător
| Ashadow a răspuns:

Sweet.Pai treaba sta cam asa:
-talasul il schimbi saptamanal(porcusorii sunt sensibili la mirosuri deci fara prea multe miresme)
-cusca trebuie plasata intr-un loc destul de luminos si calduros(ar fi bine sa fie o cusca cu gratii pentru ca rezervorul de apa are un sistem de prindere mult mai eficient in cazul acestor custi)
-ii dai de mancare cam de trei ori pe zi; mananca fructe,legume(de la coji de pepene pana la frunze de ridichi),incearca sa nu-i dai varza in exces,iarba,trifoi,frunze de papadie(daca stai la curte dai drumul prin iarba, dar supravegheaza-l, sa vezi ce repede o tunde), graunte speciale de la petshop-uri(desi al meu cam face mofturi cand vine vorba de astea) si am auzit ca mananca si paine inmuiata in lapte si stoarsa, dar eu nu i-am dat niciodata alui meu asa ceva.
-apa cam la 3-4 zile trebuie schimbata
-nu-i lua jucarii,ii umpli cusca degeaba cu ele si n-o sa le foloseasca niciodata; porcusorilor le place miscareal,poti sa-i dai drumul prin casa/curte dar ai grija de el; eventual poti sa-i iei ceva in care sa se ascunda sau un prosopel pe care sa stea(am observat ca femelelor in special le place treaba asta)
-trebuie neaparat sa-i dai paine uscata ca sa-si toceasca dintii(incisivii cresc in permanenta la rozatoare)
-pentru taierea unghiilor poti apela la veterinar daca nu consideri ca te pricepi sau poti sa i le tai tu lunar,dar ai grija sa tai doar varfurile,pana la partea mai roz a unghiei(e important sa nu le tai din carne)
-periatul depinde de lungimea parului: poti sa-l perii zilnic sau odata la cateva zile
-baie sa stii ca nu trebuie sa-i faci,decat daca este absolut necesar si chiar si atunci trebuie sa ai grja cu temperatura apei, cu ce sampoane sa-l speli, sa nu-i uzi capul, sa nu-i intre apa in urechi, cum il usuci...o mare bataie de cap
Cu numele de fata m-ai cam inchis.Eu am avut o "poarca" Doris, daca ajuta cu ceva, dar poti sa-i dai un nume potrivit fizicului ei gen Peticica(daca are mai multe culori), Ciufi(pentru blana cu vartejuri) etc.