| simplej a întrebat:

Am sa va cer parerea in legatura cu o mare problema pe care o am. Am terminat liceul anul trecut. Mereu am avut note mari si am invatat, dar asta nu m-a ajutat sa-mi dau seama la ce ma pricep.Ai mei m-au descurajat zicand ca nu ma pricep la nimic, asa ca am dat la o facultate considerata usoara. Evident ca ai mei au fost dezamagiti, dar ce sa le fac, chiar ei mi-au zis ca sunt nu sunt buna de nimic asa ca nici nu avea rost sa incerc sa dau la ceva mai "de viitor" cum se zice. Problema e ca ma tot gandesc ca n-am niciun viitor si as vrea pur si simplu sa termin anul asta de facultate, in care m-am simtit mizerabila in fiecare zi si sa inchei cu facultatea asta. As invata oricat de mult ar fi nevoie pentru orice, oricat de greu ar fi, numai sa simt si eu ca am un viitor. Evident ca va trebui sa fac asta in secret ca ei sigur n-ar fi de acord ca "vai doamne am pierdut un an " dar ma intreb eu: nu e mai bine sa pierd doar un an decat sa pierd 4 ani? Sa termin facultatea asta si sa-mi dau seama ca pot cu succes sa ma angajez ca vanzatoare la piata sau ceva de genul. laughing
Alte date ale problemei ar fi ca-mi plac multe chestii, dar nu sunt considerate "de viitor". Eu ma gandeam sa incerc ceva cu informatica ca doar am facut mate-info la liceu si mai stiu una, alta, dar cu siguranta nu stiu asa mult incat sa pot sa iau o nota acceptabila la un examen de admitere la asa ceva, deci sa fac un curs, sa caut pe cineva cu care sa fac meditatii? Chiar nu stiu ce sa fac. M-am uitat pe net si am vazut ca singura facultate care ar avea ceva cu informatica si la care s-ar intra pe dosar e ase-cibernetica, insa, am citit ca e si cu economie multa si asta chiar nu ma tenteaza. Nu stiu ce sa mai zic, astept pareri sau poate sa povestiti macar ce-ati patit si voi legat de "alegerea facultatii".

3 răspunsuri:
| SMarius a răspuns:

Ce parinti de "treaba" ai,dar asta e, nu- i putem alege! spune-le ca faci facultatea in continuare si axeaza-te pe ce iti place! daca esti asa de ambitioasa pe cat spui, n-o sa ai probleme indiferent de ce ai alege...

acu problema, aceeasi aprox tuturor celor de varsta ta, e ce facultate sa faci ca sa ai un viitor, cum spuneai si tu.risti,lucrezi din greu si nu renunti! astea ar fi ingredientele unui inceput de viata big grin

| MadalinNedelcu a răspuns:

Informatica nu este chiar deloc grea. Incearca, iti va placea si vei fii surprinsa cat de usor se invata. Nu se compara cu cea facuta in liceu. Asa ca, se merita mai ales ca dupa absolvire poti castiga 1000 de euro pe luna fara mari batai de cap. Te sfatuiesc sa urmezi Informatica, poti venii la Constanta, intrii la buget si daca te tii de treaba in cativa ani te vad programatoare. Succes!