| Rares_Ciobanu_1995 a întrebat:

Anul asta termin liceul.Ce facultate sa aleg?

Cibernetica-Ase-Bucuresti

sau

Universitate-Facultatea de matematica si informatica Bucuresti

Daca faceti/terminat una din ele va rog sa-mi ziceti parerea dumneavoastra. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Cibernetica de la ASE te pregateste pe partea de informatica pentru tot ceea ce tine de partea economica, poti vedea aici descrierea si cam ce inveti acolo http://www.csie.ase.ro/cibernetica-economica
La Universitate sunt de fapt 2 departamente, unul de matematica si altul de informatica, iar aici te pregatesti la modul general pentru a fi informatician, urmand ca dupa facultate sa-ti alegi tu domeniul preferat in care poti/vrei sa activezi. Deci de la cibernetica iesi un IT-ist care are deja o specializare pe domeniul economic, de la Univ iesi un IT-ist generalist. Aici poti vedea materiile pe care le faci la Univ la informatica in toti anii de studiu http://fmi.unibuc.ro/......3-2014.pdf
Eu personal, daca m-ar tine capul, as alege cibernetica, unde primesti informatii si despre cum functioneaza un sistem economic, putand intelege astfel mai bine cum sa faci un program folosit intr-o banca, de exemplu, sau intr-o intreprindere mare pentru gestiune stocuri, productie etc., sau sa fii un angajat acolo la departamentul de IT, decat sa fii un simplu IT-ist care ar avea nevoie de niste timp suplimentar sa inteleaga ceva daca i s-ar solicita un astfel de program. Plus ca la ASE e viata ceva mai amuzanta decat la Universitate :) Succes!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce vrei tu sa faci. Daca vrei o cariera in programare nu are niciun rost sa faci ASE

| Rares_Ciobanu_1995 explică (pentru suntserios):

Pai am uitat eu sa scriu...: Cibernatica-Informatica-Ase as alege..nu stii cum sta treaba si acolo?

| suntserios a răspuns (pentru Rares_Ciobanu_1995):

Sincer sa fiu nu stiu exact ce se face la ase cibernetica, dar sunt aproape sigur ca pregatirea in ceea ce priveste programarea este mult mai buna la facultatea de informatica

| Popescu_Daniela_1994 a răspuns:

Fac ASE-ul doar ca FABBV. Recomand orice facultate din ASE happy