| Niculae_Raluca_1998 a întrebat:

Am si eu mai multe probleme intr-una referitoare la unghiile/unghiile false si la intretinerea lor. Singurul mod in care pot multumii este o fundita si o apreciere ca au citit si au incercat sa ma ajute. Mi-am pus unghii false cu gel in urma cu o luna si ceva, o data cu inceperea liceului. Acum vine balul bobocilor si ar fi trebuit sa imi fac intretinerea acum ceva timp, dar am avut programul foarte incarcat. Acum am ramas cu 6 unghii si mai sta sa-mi cada una. Unghiile mele se exfoliaza foarte repede si de-asta mi-am pus unghii cu gel pentru ca ale mele nu cresc deloc, oricat as avea grija de ele, nu de fite sau alte motive de genul, sunt aproape insesisabil de observat ca sunt false. Am balul bobocilor duminica acum si nu stiu ce sa fac si sunt in criza de timp. Sa imi dau unghiile jos si sa ma duc la salon sa mi le aranjeze pe ale mele/sa imi fac intretinere? Alta intrebare: credeti ca imi vor face intretinere la 5-6 unghii? Si credeti ca imi poate face o manichiura frumoasa (de club) cu unghiile mici? Vreau sfaturi, va rog!

1 răspuns:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna.

Ti se face intretinere la cele 5-6 unghiute si ti le aplica si pe restul, pe cele picate. (contra-cost, 5-10/ron unghia, depinde de salon)

Daca ai unghii sensibile, te sfatuiesc sa renunti la cele false, ti le vor "ruina" si mai tare.

Mai bine du-te la salon si zi-le fetelor de acolo sa-ti faca un tratament cu, calciu, vitamine pentru unghii. Iesi mai castigata asa. Si lasa-le pe ale tale naturale, le poti face simple, rosii si pe inelar un model dragut (fluturasi, inimioare, pietricele, sclipici, paiete, etc).

Daca totusi vrei unghiute mari, mai bine incearca gel pe unghiile tale naturale si renunta la tips-uri.