| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare: Laptele semidegresat, acela la cutie daca beau seara dupa ora 6 fara sa mai mananc ceva, ingrasa? sau daca mananc cu cereale fitness?thinking funda

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Draga Cora, in general, laptele de vaca contine 87-90% apa si doar 10-13% proteine, lipide, glucide, minerale si vitamine.
Laptele semidegresat este laptele tratat termic, al cărui conținut în grăsimi a fost redus la cel puțin 1, 50 % și la cel mult 1, 80 %. Acest lapte nu contine suficiente calorii si grăsimi, in consecinta nu ingrasa. Cerealele, indiferent de care, contin fibre, care ajuta la o buna digestie. In concluzie, poti sa consumi dupa ora 6 si celeale si lapte. Totusi, dupa parerea mea, nici daca ai bea o cana de lapte natural, de vaca, cu cereale, tot nu ar duce la ingrasare si ar fi si mai sanatos decat cel semidegresat, care cu siguranta contine destule E-uri sau substante care "ajuta" la prelungirea termenului de valabilitate.

4 răspunsuri:
| croissant a răspuns:

Buna cora kiss poti sa stai linistita si eu consum lapte semidegresat la cutie si crede-ma ca silueta mea ramane aceleasi plus ca beau si seara si cu atat mai bine daca folosesti cereale fitnsess P.S mi-am luat si eu azi e cu grau :d Numai bine

| dulcykaLy a răspuns:

Nu cred ca ingrasa./. este ok

| micurutza2005 a răspuns:

Laptele acela degresat nu are nici o valoare ca si cum ai bea apa.Laptele nu ingrasa poti sa bei de acela de 3, 5 grasime pentru ca ai nevoie de proteine pentru a mentine masa musculara altfel o sa slabesti si va curge pielea pe tine si musculatura fleasca, sant importante proteinele din lapte in organism si pentru calciul care in contine acel lapte care are mai mult calciu decat cel degresat, asa ca poti sa mananci cereale cu lapte de 5ori pe zi si nu o sa te ingrasi e chiar necesar pentru ca are toate vitaminele si ce are nevoie organismul pentru a avea energie mai ales cele firness,dar si celelalte cereale sant la fel cu vitamine si tot ce e necesar sa fi sanatoasa consumandu-le, poti sa le mananci si seara dupa ora 6, dar cel mai indicate sant dimineata pentru ca ofera multa energie pentru intreaga zi chiar mai sanatoasa si mai multa decat iti ofera o cafea,la fel si marul dimineata e cu efecte bune in loc de cafea,dar nu e contraindicat sa mananci cereale nici la alte ore ale zilei asa ca ia si papa cereale cu lapte sau cu iaurt cat poti,nu uita ca singurele care iti ofera suport musculaturii sa fie ferma sant proteinele care sant destule in lapte si cerealehappy, precum si oua, carne slaba fiarta sau gratar succes la papat.

| oanaoana1995 a răspuns:

Nu ingrasa si eu mancam seara si dimieata cu cereale fitness si am si slabithappy