| Alina1209 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de biologie...
Sistemul nervos este alcatuit din: maduva spinarii si inca 2 chestii. big grin
Stiti cumva? thinking eu lectia am facut`o de mult si nu mai tin minte laughing
Raspunsul corect primeste fundaaaaa happy

Răspuns Câştigător
| AdelinaPaula a răspuns:

'-E alcatuit din encefal, maduva spinarii, ganglioni limfatici.big grinbig grin

6 răspunsuri:
| Th3eo a răspuns:

Sistemul nervos central este alcatuit din maduva spinarii si creier iar sistemul nervos periferic din nervi si ganglioni nervosi.

| AdelinaC a răspuns:

Depinde, sistemul nervos central este alcatuit din encefal si maduva spinarii, iar sistemul nervos periferic din ganglioni si nervi.

| Alina1209 explică:

Mda...ms big hug dar...scrie doar "SISTEMUL NERVOS" nu central si nici periferic big grin

| Yunia_3857 a răspuns:

Creierul mare si cerebelul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

'-E alcatuit din encefal, maduva spinarii, ganglioni limfatici.

| biostar7 a răspuns:

La intrebarea asta raspunsul corect este encefal nervi si maduva spinarii pentru ca nu ai invatat de ganglioni limfatici la nivelul tau de cls a 6-a