| Ionut21345 a întrebat:

Am si eu o problema.
M-am mutat anul asta pe mate-info (de la stiinte ale naturii, sunt clasa 11), insa nu-mi place deloc aici. Pot sa ma mut inapoi la stiinte din semestrul 2?
Trebuie sa dau diferente? (La stiinte se face TIC, aici se face informatica).
Cererea de transfer trebuie depusa inainte de vacanta sau in vacanta intersemestriala?
Ce medie conteaza? (Cea din semestrul 1 sau din anul trecut)
Si inca ceva. Cum fac sa treaca mai repede semestrul asta? Pur si simplu simt ca nu mai rezist, nu ma simt bine deloc aici si nu-mi place.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Bine, nu e vina elevilor ca liceele mai ignora planificarea orelor pentru specializare.
La stiintele naturii se face 1 ora de info pe saptamana si 2 ore de TIC. Probabil, prin decizia profesorilor, ati facut 2 ore de info si 1 de TIC. Insa, asta a fost neoficial/practic, oficial/teoretic ati facut 1 ora de info si 2 ore de TIC.

La mate-info se face 1 ora de info (4 daca e intensiv) pe saptamana si 1 ore de TIC. Probabil, prin decizia profesorilor, au facut 3 ore de info si 0 de TIC.

Cel mai bine este sa va uitati aici:
http://www.cdloga.ro/specializarea-matematica-informatica/
http://cdloga.ro/specializarea-stiintele-naturii/

Nu va uitati pe exceptiile facute de liceu. Daca faceti 2 ore de biologie in clasa a 11a la mate-info inseamna ca vi s-a pus un optional. Optionalele nu se iau in considerare. Uitati-va pe ce este oficial, nu pe cazul particular al liceului. Este clar ca unele licee mai ocolesc legea.

Tot asa unii pot sa aiba 6 ore de matematica pe saptamana in clasa a 9a pentru ca mai renunta la geografie, socio-umane, muzica/desen. Insa, oficial, ei au 4 ore.

22 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu dai difernțe, cererea de reintoarcere o depui tot acolo unde ai depus-o pe prima (remember?)

"cum fac sa treaca mai repede semestrul" - dă-i pe repede inainte

| Ionut21345 explică (pentru sierra1):

Am inteles, mersi! Dar ce medie voi avea la TIC avand in vedere ca eu nu am facut aici? (Media de la info? La stiinte nu se mai face info, iar la mate info nu se mai face TIC.)
Btw, ai idee cand trebuie depusa cererea? (In vacanta de iarna sau inainte)

| AC4S4 a răspuns (pentru sierra1):

Ce este o cerere de reintoarcere? Exista doar cerere de transfer. Daca doreste inapoi, va trebui sa se transfere (ceea ce implica si diferente).

| Ionut21345 explică (pentru AC4S4):

Ma gandeam ca nu trebuie sa dau diferente (Poate ar trebui sa dau la TIC, avand in vedere ca eu fac info in loc de TIC, iar cei de la stiinte invers.)
Cererea de transfer pot sa o depun pe semestrul 2, nu? (Inainte/in vacanta de iarna.), insa nu stiu ce medie conteaza (media de pe primul sau media de anul trecut)

| sierra1 a răspuns (pentru Ionut21345):

"Dar ce medie voi avea la TIC" - poate asta o știe ghicitoarea Morfina

"cand trebuie depusa cererea?" - vorbeste mai întâi cu directorul/directoarea

| sierra1 a răspuns (pentru AC4S4):

E cazul tău?

| AC4S4 a răspuns (pentru Ionut21345):

Daca va transferati in vacanta intersemestriala, conteaza media de semestrul trecut. Daca va transferati in vacanta de vara, conteaza media de anul trecut.

Diferente veti da la TIC, Biologie si Chimie.

| AC4S4 a răspuns (pentru Ionut21345):

La TIC veti avea media de la diferente.

| AC4S4 a răspuns (pentru sierra1):

Nu.

| Ionut21345 explică (pentru AC4S4):

De ce bio si chimie? Fac bio 2 ore pe saptamana, ei 3, iar chimie 1, ei 3. (anul trecut cand m-am mutat faceam 2 de info, iar cei de la mate-info 3 si nu am dat diferente)

| AC4S4 a răspuns (pentru Ionut21345):

In clasa a 11a se face o oră de biologie, o oră de chimie la mate-info. La științele naturii se fac câte două, deci se dau diferente.

| Ionut21345 explică (pentru AC4S4):

La mine in liceu nu e chiar asa laughing Nu cred ca dau diferente, pentru ca eu cand m-am mutat la mate-info faceam 2 de info la stiinte, iar la mate-info se faceau 3 si tot nu am dat. +ca eu fac 2 bio, 1 chimie, iar la stiinte 3 bio (deci aici 100% nu dau), 3 chimie (nici aici nu cred, dar sunt ceva sanse, insa programa e la fel si la stiinte si la mate-info. singura materie la care cred ca o sa dau e TIC, dar aici poate mi se va pune media de la info, nu stiu...)

| Ionut21345 explică (pentru AC4S4):

Am inteles acum, multumesc! Apropo, diferentele cand se dau? (Inainte sau dupa ce incepe semestrul 2?)
Si inca ceva... daca nu ma simt bine in clasa asta, are rost sa mai raman? Pur si simplu nu imi place si ma gandesc ca daca m-as reintoarce la stiinte m-as simti mai bine. (Oare o sa zica cineva ceva?)
Multumesc!

| AC4S4 a răspuns (pentru Ionut21345):

Diferentele se dau inainte de inceperea semestrului. Se va depune si o cerere de transfer, din timp (daca se poate cu o saptamana inainte de inceperea vacantei, depinde si de liceu, cel mai bine stie secretariatul).

Am mai avut si eu colegi care au plecat si s-au intors. Nu e nimic gresit si nu i-a tratat nimeni diferit. Pur si simplu sa nu oferiti detalii pentru intoarcere, sau dati un motiv vag ("imi place mai mult aici"). Doar nu suntem la interogatoriu.

| Ionut21345 explică (pentru AC4S4):

Am inteles, multumesc! Pot sa aleg la ce clasa vreau sa ma transfer? Adica eu vreau la aceeasi clasa la care am fost...

| AC4S4 a răspuns (pentru Ionut21345):

Depinde de cate locuri sunt in clase, dar si de amabilitatea conducerii liceului. Poate va lasa sa alegeti.

| Ionut21345 explică (pentru AC4S4):

Am vorbit cu cineva care s-a mutat in clasa 10 la o alta clasa, iar pe semestrul 2 cand a vrut sa mearga inapoii-a spus ca nu poate sa aleaga clasa in care a fost, trebuie sa aleaga alta. (El a spus ca asa crede ca i-a spus, ca nu l-a lasat. crezi ca exista sansa sa nu ma lase sa ma reintorc la fosta clasa?)

| AC4S4 a răspuns (pentru Ionut21345):

Tine strict de conducerea liceului. Nu exista vreo lege care sa interzica reintoarcerea in clasa de la care s-a mutat elevul.

| Ionut21345 explică (pentru AC4S4):

Am vorbit cu fostul diriginte si mi-a spus ca "ma asteapta" si ca nu e nici un fel de problema (a fost director, deci nu cred ca se pune problema sa nu pot sa merg inapoi... acum sa mai rezist aici pana se termine semestrul happy )
Cred ca nu a putut sa se mute, pentru ca el voia sa se intoarca la intensiv (in clasa 10 sem 2) si din cate am inteles nu ai cum (doar clasa 9 si in vara inainte de clasa 10. - la mine nu e cazu', nu e intensiv)
Iti multumesc mult pentru raspunsuri!

| AC4S4 a răspuns (pentru Ionut21345):

Bine, nu e vina elevilor ca liceele mai ignora planificarea orelor pentru specializare.
La stiintele naturii se face 1 ora de info pe saptamana si 2 ore de TIC. Probabil, prin decizia profesorilor, ati facut 2 ore de info si 1 de TIC. Insa, asta a fost neoficial/practic, oficial/teoretic ati facut 1 ora de info si 2 ore de TIC.

La mate-info se face 1 ora de info (4 daca e intensiv) pe saptamana si 1 ore de TIC. Probabil, prin decizia profesorilor, au facut 3 ore de info si 0 de TIC.

Cel mai bine este sa va uitati aici:
http://www.cdloga.ro/specializarea-matematica-informatica/
http://cdloga.ro/specializarea-stiintele-naturii/

Nu va uitati pe exceptiile facute de liceu. Daca faceti 2 ore de biologie in clasa a 11a la mate-info inseamna ca vi s-a pus un optional. Optionalele nu se iau in considerare. Uitati-va pe ce este oficial, nu pe cazul particular al liceului. Este clar ca unele licee mai ocolesc legea.

Tot asa unii pot sa aiba 6 ore de matematica pe saptamana in clasa a 9a pentru ca mai renunta la geografie, socio-umane, muzica/desen. Insa, oficial, ei au 4 ore.

| Andreeush a răspuns:

După primul semestru depune cererea de transfer.

| Ionut21345 explică (pentru Andreeush):

Fix cand se termina semestrul? (Adica vineri?) Sau se poate si inainte?

| Andreeush a răspuns (pentru Ionut21345):

Poți și înainte să depui cererea.