| soraGrime a întrebat:

Am un aparat foto Lumix(Panasonic), care pana acum a avut baterii reincarcabile(Energizer).
Dar acum cateva luni, am scos bateriile reincarcabile, si am pus baterii normale(Duracel). Vreo luna am tinut`o numai cu baterii normale. Dar cand sa le inapoi pe cele reincarcabile am observat ca nu mergea aparatul si imi aparea scris "Please replace the batteries". Am crezut prima data ca nu sunt incarcate, le-am pus la incarcat, a doua zi acelasi lucru imi aparea.Mentionez ca in timpul in care nu au fost in aparat, bateriile au stat intr-un walkman sau radio al fratelui meu.
Sincera sa fiu, nu vreau sa afle ai mei laughing Imi puteti spune ce sa fac ca sa mearga?[fara sa cumpar alte baterii].
Multumesc.

P. S.:va rog, raspunsuri serioase s rapide, ca vreau sa imi mearga aparatul la Pasti.

happy

Răspuns Câştigător
| geo691 a răspuns:

Daca nu folosesti bateriile reincarcabile un timp atunci se uzeaza foarte mult. In general nu prea ai ce sa le faci. Incearca sa le bagi la un aparat care consuma mai putin in asa fel sa se decarce usor apoi le bagi la reincarcat cat scrie in manual parca 8 ore. NU GARANTEZ CA O SA MEARGA METODA.