| iLoveEpicxD a întrebat:

Am un inceput de ulcior in parte interioara a ochiului drept. Am dat cu usturoi, se face mai mare? Joi am teza si chiar nu pot lipsi de la liceu. sunt fata si am app 18 ani. Ce sa fac? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RoyDupuis a răspuns:

Kanamicina unguent este pentru asa ceva, dar tine minte si pe viitor, este foarte important sa incepi a o folosi chiar din momentul in care ti+ai dat seama ca ti+a aparut ulciourul. Astfel in 2-3 zile dispare FARA sa avanseze.
https://www.catena.ro/......lmic-6g-is
Foloseste-o o data la cateva ore dar nu inainte de a curata fata/ ochiul (+ dimineata si seara inainte de culcare).

Si mai este un "leac din batrani" (care a dat roade intotdeauna): intoarce un tablou in camera in care dormi (cu fata la perete (daca nu ai, adu-ti unul din alta camera). Asta pana cand iti trece.

| RoyDupuis a răspuns:

Cu cat este mai avansat cu atat trece mai greu. si mai e si dureros!
p.s. sa nu te sfiesti sa aplici unguent "din plin", chiar daca se intampla sa-ti intre si in ochi, si sa vezi incetosat, nu se intampla nimic! (Toate astea pentru a nu-l lasa sa avanseze. happy )

| RoyDupuis a răspuns:

Daca nu ai produsul, te sfatuiesc sa te duci chiar acum la o farmacie non-stop. NU-L LASA SA AVENSEZE, pana maine dimineata se va face marisor si va fi dureros si inestetic.

| iLoveEpicxD explică (pentru RoyDupuis):

Nu am farmacie non-stop prin zona desi sunt din Bucuresti laughing... mama mi-a spus sa ma dau cu usturoi si asta am si facut. poate avansa?

| RoyDupuis a răspuns (pentru iLoveEpicxD):

Cu siguranta! du-te la farmacie! sigur ca nu ai in zona! cele non-stop nu sunt ca ciupercile, ia un taxi daca e nevoie, sau trimite un barbat... crede-ma, merita efortul!

| RoyDupuis a răspuns (pentru iLoveEpicxD):

Iar Kanamicina este foarte ieftina, SUB 10 lei (probabil 6-7-8 lei)

| iLoveEpicxD explică (pentru RoyDupuis):

Din pacate nu am pe cine sa trimit. imi voi lua maine daca nu imi trece.