| andreea_5374 a întrebat:

Are matematica un rol in formarea personalitati unui tanar?
daca da, care?

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Asa dupa cum ti-a spus Cristi, matematica, te ajuta sa-ti dezvolti toate capacitatile de gandire logica.Ciudat,dar si eu am descoperit cam tarziu, ca matematica e foarte usoara. Trebuie sa inveti putine formule, pe care sa le stapanesti bine si apoi totul curge. Gandeste-te ca inveti sa te planifici, ca vezi totul in spatiu, sau plan, chiar sa te gospodaresti. Sunt multe lucruri in viata care se leaga de matematica. Gandeste-te ca trebuie sa-ti cumperi faianta pentru bucatarie si nu stii sa-ti calculezi cati metri² sa cumperi. S-au vrei sa-ti aduci o imbunatatire la un dispozitiv, egal care, si nu stii, cam ce forma are, etc. Cine invata matematica, invata mult mai usor alte discipline, pentru ca analizeaza si sintetizeaza mult mai bine. Exista multi matematicieni ( sau realisti-sa le spunem asa) care au facut poezie, arta, etc, dar invers e mai greu. Cred ca stii ca poetul Ion Barbu /Dan Barbilian) a facut poezie, fiind matematician, dar nu am auzit de un poet care sa faca sa zicem fizica nu am auzit.

2 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Mie mi se pare cea mai inatractiva materie.Mai degraba as citi 3 romane decat sa fac un exercitiu la mateworried
De abia astept sa dau bac-ul si sa nu mai aud de logaritimi, ecuatii interminabile cu tot neamul lorraised eyebrows

| cristi202 a răspuns:

Te ajuta sa iti dezvolti gindirea logica, de perspectiva. Adica iti formeaza mintea sa gindeasca mult mai bine.