| anonim_4396 a întrebat:

Care este opinia ta despre rolul lecturii în formarea unui tânăr?

Răspuns Câştigător
| greenrose_9647 a răspuns:

Rolul lecturii in formarea unui tanar, dupa parerea mea-este foarte, foarte important.Citirea unor carti bine alese,iti dezvolta creativitatea (inspre bine),te face mai puternic,mai bine pregatit de a lua decizii corecte cu privire la Viata ta, care nu e deloc o joaca, iti ofera o cultura mai complexa...si,lista poate curge.Mie imi place sa citesc si pentru ca ma detaseaza de cotidean, ma linistes-te -dandu-mi o stare de relaxare.Eu,ca si tanar vreau sa citesc cat mai mult -chiar daca e mai greu cand incepi...dar e mult prea frumos la sfarsit.Pentru inima mea, o carte importanta ce are rezonanta si un rol decisiv in viata mea este o foarte importanta Carte -Biblia-! CONVINGETI-VA! Spor la lecturat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Lecturile sunt importante pentru invatare si delectare. Inveti limba si gramatica fara sa faci eforturi de memorare a unor reguli(desi si acestea sunt de folos), inveti lucruri noi tot fara un efort deosebit, inveti sa vorbesti corect si astfel, aproape pe nesimtite, iti formezi o cultura generala, care te poate ajuta la studii si in viata. Pe langa scopul formativ si educativ lecturile constituie si o delectare, mai ales atunci cand citesti carti din genurile care-ti plac si un mijloc placut si folositor de ocupare a timpului liber. Numai bine!

| Harbula_Stefania_1996 a răspuns:

Rolul educativ al calatoriilor in viata unui tanar? Ma ajuta cineva cu asta sa fac sub forma de stire cu acest titlu?