| thambor a întrebat:

As dori sa aflu dupa parerea voastra care este cel mai bun caracter la toate pe metin2.prin toate vreau sa spun lupte contra jucatori(pvp) lupte contra monstrilor(pvm). dau fundita celui mai complet si mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Clasamet:Sura,Ninja,Shaman,War...Sati explic:
Sura este cel mai bun ca te rupe daca ai de exemplu war de 75 un sura de 49 te poate bate la duel
Ninja are niste puteri nemaipomenite este bun si el si daca ai magiile P ii rupi pe toti dar desigur ca trebuie sa ai si armura si bijuterii bune
Shamanul este bun la lvl mare daca ai magii P dar din experienta mea nu prea este bun are un clopot si o magiile care sunt destul de bune dar shamanul in general este cam nasol
Warul este bun doar de la lvl 1 la 35-45 in rest cresti greu cu el si te iau toti de aceea l-am pus ultimul si cam atat stiu eu despre aceste caractere... Sper ca ti-am fost de ajutor! Bft! fundita? A si era sa uit poate vrei unmetin2 pe carel joc si eu se numeste val mondial uite siteul http://www.valmondial.fr/aragorn/ si daca e ceva vrei iteme sau altceva ma anunti ca eu ma numesc xGeorge ok?

87 răspunsuri:
| smilexD93 a răspuns:

Pvp - sura magie pvm - razboinic corp

| Hoody a răspuns:

Cel mai bun caracter PVP este sura pe magie neagra, iar pentru crescut cel mai bun este sura pe arme.Totodata PVM poti avea si un razboinic corp bine conturatwinking

| cata416 a răspuns:

*Alt obsedat de metin2*Raspuns:Sura magie

| Prieten a răspuns:

Toate caracterele is la fel de tari.Conteaza foarte mult bonusurile.Am lvl 94 pe un mt si am batut un sura de 110 care nu avea bonusuri.Si m-a batut unu de 80 care avea bonusuri ff bune(a batut mai multi toti peste 90). Deci poti face si saman ninja sura war numa sa il faci bun.Si la crescut conteaza bonusurile.Bafta.Funda?

| Pr3eTy a răspuns:

Frate eu joc de 4 ani metin si cunosc foarte bine caracterele.Iti voi spune acum si avantaje si dezavantaje ale celor 4 caractere:

-Warr corp:Construit bine,el poate fi foarte bun pvm,dar in pvp da damage uneori prea mic ceea ce te poate mira,dar cu iteme de duel,se schimba jucaria.

-Warr mental:un caracter fff bun in pvm,dar in pvp nu este foarte bun, deoarece nu are viteza da atac, ceea ce te poate costa.In schimb, da damage foarte bun chiar si 11k fara crit, dar depinde de privat.Inca ceva dezavanajos este faptul ca isi rateaza cele mai puternice skilluri:Atacul spiritului si zdrobirea.Un caracter asa si asahappy

-Ninja lame:Caracterul cu cel mai bun damage in PvP,insa fara aparare,ceea ce te poate costa in PvM,dar daca ai sabie si aparare mare, poate face fata.

-Ninja arc:Caracterul cu cel mai mare dezavantaj in PvM, dar in PvP e altceva.Construit bine,te poate omora dintr-un singur skill, dar rezistenta la monstrii este aproape imposibil.

-Sura Arme Magice:Este, practic un warr p corp si mental in acelasi timp.La monstrii rezista fff bine,dar la duel nu este asa bun.

-Sura Magie Neagra:Caracter innascut pentru PvP,insa rezista cat decat la monstrii,nu chiar asa mult,aproape deloc,dar daca esti full int,creste apararea protectiei,ceea ce il face invincibil.

-Saman Dragon:Caracter fff bun pentru PvM,datorita buff-urilor puternice,insa in duel nu este asa dedicat.

-Saman Leac:Cel mai puternic caracter in duel,insa la monstrii, daca nu are p cineva, nu face fatahappy

Funda?big grin

| erika343 a răspuns:

Razboinicul in lupta corp la corp caci poate ucide multi monstri, animale si oameni cu ajutorul licorilor, armurilor etc. Iti garantez 100% ca e adevarat.

| mihaitaLGP a răspuns:

Depinde pe ce servar joci.

Daca joci metin2.ro, acolo razboinicul corporal este caracterul nr1.
Oriunde exista roua, razboinicul corporal este caracterul invincibil.
De ce?

Toti sustin ca sura bm este bun in PVP.
FALS.
Daca pe servarul respectiv exista roua, poti face 100% rezistenta magie.
Sura bm este foarte slab unde exista roua, arunca doar magii,
magiile respective cu maxim rezistenta la magie si rezistenta din roua si sucuri nu o sa treaca de 1500.
Samanul atat leac cat si zmeu sunt in aceeasi situatie.
Contra saman leac si zmeu tot rezistenta la magie trebuie.

Razboinicul corporal este caracterul suprem.
Magiile corporalului nu sunt folositoare.
De ce?
Contra unui caracter cu 60% sabie, competentele corporalului nu o sa depaseasca 4000.
Dar ciuda acestui fapt, corporalul este caracterul invincibil.

Sa ne amintim ce face sansa la lovituri patrunztoare, este lovitura data de sabie care trece prin aparari.
Un caracter chiar daca este echipat cu 60% aparare, prin aceasta aparare patrunderea intra 100%.
Razboinicul corporal avand aura sabiei are un DMG fantastic care il face din sabie si in plus este foarte rapid din cauza iuresului.
In concluzie, un razboinic corporal full patrundere o sa dea numai 2500 pe sabie hit patrunzator.
Corporalul este rapid, pana oricare alta rasa reuseste sa atace cu o competenta, razboinicul corporal va ataca de 4-5 ori din sabie creand un DMG de 3 ori mai mare ca al adversarului.

Itemele pe care poti pune patrundere : 10% arma, 8% piatra +4, 20% colier, 10% papuci, 10% bratara, 20% roua, 10% suc, 20% lovituri patrunztoare.

Urmatorul bonus care este necesar Semi - om
25% arma, 10% coif, 10% scut, 10% bratara, 10% cercei.

Urmatorul bonus : Aparare sabie, pumnal, 2 maini si rezistenta sageti sau magie.

15% armura, 15% papuci, 15% colier, 15% cercei iar rezistenta magie 20% armura, 15% bratara, 15% coif, 20% roua, 10% suc. + scuturile anti rasa.

Urmatorul bonus : STR

Arma 12, cercei 12 + finisaje, scut 12, colier 4 + finisaje.

Daca corporalul detine maxim Patrunzatoare, Semi-om, Aparare arma si are activate in acelasi timp roua si sucuri este invincibil.

Caracterul care poate sa bata razboinicul corporal este Razboinicul mental deoarece nu pica jos, sanse sunt daca are cat mai mult sansa de a bloca atacul corporal, acest bonus blocheaza loviturile primite din sabie, in felul acesta razboinicul corporal o sa dea multe miss`uri, iar hitul patrunztor nu o sa poata intra prin aparari.

Maxim sansa de a bloca atacul corporal este 48%.
8% piatra eschivei +4, 20% papuci epici +9, 10% scut, 10% coif lvl 60+9.

| myhutzdin20 a răspuns:

Salut, uite cum sta treaba... eu nu am sa scriu ca disperatul sper
1)Razboinic Corp = Destul de bun, chiar nu am ce zice este un caracter fenomenal in duel cat si la crescut, aura + iures = dezastru ( mentionez ca am sa scriu la fiecare rasa doar skillul mai bun )
2)Ninja Lama = bestial, are un damage mare in ciuda faptului ca pumnalele nu dau asa mare damage cand dai pe hit, dar invizibilitate+ amuscada de la spate mai ales cu buff si niste pumnale bestiale il termini din prima dar in pvm treaba se schimba in nasol daca nu ai armat si un fms sau o sabie buna sa dai de pe cal
3)Sura BM = cel mai bun caracter pvp la lv mic 30-61 dar de la lv 61 in sus daca au astia rezistenta magie e rupt si in pvm nu-mi place de loc
4) Shaman Leac = bun in pvp, pvm aproape de loc...
Eu recomand War Corp ...multi zic ca nu ca e praf, pentru. ca acei oameni nu stiu sa joace pe un war ca e prea scump...dar daca iti place cu adevarat te tii de el, baftawinking

| tekz0rr a răspuns:

@StreetFighter1
prietene cum ai ajuns tu la concluzia ca sura bm este cel mai bun caracter?
sura bm este undeva pe locu 3-4
pentru ca pentru ninja si war de exemplu poti face 60 din aparari + scut20 adica 80% aparare
iar la sura bm ai 20 pe otel 15 coif 15 bratara 20 scut 20 roua 10 suc adica 20+15+15+20+20+10=100%
adica poti sa nu dai dmg deloc!

| Apokales a răspuns:

Man... prin excludere cel mai mixt caracter este razboinicul si am sa-ti explic prin excludere:
-Shamanul pe zmeu este bun doar pvm si vindecare doar pvp asta la lvl mari ai sa observi...
-Sura pe arme este bun doar pvm si deloc pvp o stie toata lumea, iar sura pe magie neagra(BM) este bun doar la dueluri dar praf la monstri asa ca avansezi foarte greu in lvl.
-Ninja pe lama este 25% buna la monstri si 75% bun la dueluri, iar pe arc, praf la monstri dar printre cei mai buni la dueluri
---De aceea iti recomand razboinicul pe corp este bun la lvl mare la dueluri cat si la monstri, iar mentalul este bun la lvl mic cat si la lvl mare la monstri, dar cam rateaza skill-urile... cu toatea astea dintre corp si mental, ti-a recomanda mentalul ma gandesc ca nu esti un mare donator in jocuri si faci mult mai repede P la skill-uri decat razboinic corp si cresti destul de repede cu el si cu putin antrenament in dueluri, asta doar ca sa nu ratezi skill-urile poti devenii foarte bun pvp, totul depinde de tine asta nu doar la razboinic, ci la fiecare caracter!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietene dupa parerea mea cel mai bun caracter este SURA BM. Nici sa nu te gandesti la war, sura il umileste. De ex am facut duel cu un war de 130 si eu am 126 am tinut doar flama activata laughing)) si din 2 flame a picat. Iar el dadea in mine de abia 1k. Sura bm are atat atac cat si aparare. Cand ma refer la atac spun flama, aia care te dai peste cap nu le tin minte numele dar astea sunt de atac toate 5. Iar cea de aparare este protectia intunecata daca o ai la P nici nu simti. Bafta alege sura BM, si nu uita bonusurile de baza sunt : hh- semi oameni maxim, inteligenta maxima si daca iti pica critica sau farmec, cel mai bine ar fi critica. Bafta alege sura BM!

| alexfotbalpoli a răspuns (pentru PяĬɔhĬηĐεℓ):

Tu zici ca waru e ultimul? du-te si impuscate

| clauX a răspuns (pentru Pr3eTy):

Cum folosesti roua?

| Blondoo a răspuns:

Eu am cont pe samanca de lv 66 si am batut un sura de lv 78love struckdar cel mai bun este razboinicul apoi ninja saman si sura asa stiu eu am avut cont pe razboinic d lv 45 si m-a batut un ninja d lv 33 sa stii ca toti sunt buni dar eu prefer saman

| AlexChristianXd a răspuns (pentru smilexD93):

Esti paralel cu metinu

| alexfotbalpoli a răspuns (pentru anonim_4396):

Joci pe united... laughing si sura bm e bun la duel nu la crescut si ce faci numai din duel?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alexfotbalpoli):

Buna alex, marele jucator de metin. Sa stii ca nu joc pe united joc pe Hot Style si sunt ff bun la sura BM. Am batut si de 183 mai ales wari laughing)) iar sura BM sa stii ca este bun si la crescut ca ai si atac si aparare dar trebuie sa stii sa faci itm. happy

| Kinderix a răspuns:

Sura arme magixce este perfect deoarece este si pvp si pvm are acel sckill risipirea magiei adica ce face sura fara protectie varu fara corp sau aura. Dupa parerea mea asta e cel mai bun se pisa pe toate caracterere laughing

| Cromwell a răspuns:

Uite un top cu caterle cum am fot eu cel mai bun pvp si cam majoriattea
1) ninja lama
2) sura BM
3)ninja arc
4)samna zmeu
5) warior mental
6)warior aura
7) samanvindecare
8) sura AM

caracterle pvm:
1) sura AM
2)warior aura
3)warior mental
4)saman vindecare
5) saman zmeu
7)ninja lama
8) ninja arc

| v4ss a răspuns:

Razboinic Mental

| Axel5897 a răspuns:

Toate raspunsurile sunt gresite asculta ce iti zic eu!

Clasament :
1.Ninja Arc - Ninja pe arc creeste mai greu dar este foarte bun in PVP (duel) datorita faptului ca acesta poate ataca de la o distanta destul de mare... Daca are bonusuri buna Semi-om Critika si Aparati ( sabie, 2maini etc. ) poate sa bata orice rasa ( Chiar si sura BM deoarece Flacara acestuia are o raza foarte mica )! NInja arc trebuie sa fuga incontinuu ca sa poata supravietuii ( Si da chiar are voie sa fuga )!
2. Sura BM - Acesta are atacul mgic foarte mare!
3. Ninja lama - Este foarte rapid! Pana da el 4 skill-uri un sura da doar 2! ( Poate fi si pe locul 2.)
4. Shaman Vindecare - Leacul il ajuta deoarece la P ii incarca automat 4, 9k HP si se incarca odata la 10 secunde ( Acesta trebuie sa fuga incontinuu pentru a supravietuii ). Are atacuri de la distanta si o viteza foarte mare datorita accelerarii!
5. Warrior Mental - Are critika foarte mare iar skill-urile au DMG mare! Dar acesta este foarte incet si rateaza aproape toate skill-urile daca te misti incontinuu!
6. Warrior Corp - Are atacul foarte mare datorita skill-ului AURA SABIEI si este si rapid! Dar are o expunere la paguba foarte mare deci apararea acestuia este mica!
7. Saman Dragon ( buffer ) / Sura AM - Aceste 2 rase sunt mai mult pentru BUFF si PVM! Este foarte greu sa faci un Sura AM bun pentru PVP!

In PVP conteaza sa stii sa si folosesti caracterul si sa faci bonusuri! Inainte de duel trebuie sa ai o strategie facuta! Nu trebuie sa te duci sa ataci ca disperatu incontinuu, trebuie sa gandesti cu cap si sa dai skill-urile intr-o anumita ordine!

Exemplu la Ninja Arc : Primadata se da SageataOtravita apoi Sageata de Foc te dapertezi de inamic dai FocRepetat si daca nu este mort dai Ploaie de Sageti!

| Axel5897 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Gresit! Razboinicu pe corp are aparaea mica si e praf daca are un adversar care da de la distanta ( Pe Aries daca intri un razboinic pe corp isi ia bataie de la samani pe leac incontinuu sterg samanii cu el pe jos si la fel face si ninja pe arc!)

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Axel5897):

Serios? Samanc leac bate razboinicul corporal? Ma faci sa rad. Smanul leac nu trece de 1000 ceea mai puternica competenta in potriva oricarui caracter. 50% magie + 20% roua verde + 15% apa + 20% rezistenta scut + 12-15 binecuvantarea dragonului.

| PiratuTraficant a răspuns (pentru Cromwell):

Cum sa fie ma ninja arc bun la pvm?rolling on the floor

| SAmirbOSsss a răspuns:

Sura- arme magice e cel mai puternic si se face fara arma

| ralukbz a răspuns:

Mai bine lasatewinking

| kaiby a răspuns:

Ok. m-am uitat peste raspunsurile voastre si vreau sa spun ca, cam toti ati gresit : eu de ex sunt de parere ca warrul e cel mai praf caracter doar ca l-ati vazut pe Luigi cum ii bate paia,,, e asta e altceva caci el avea buff si samanca aiafiind prietena lui avea si ea P la buffuri si de aceea avea el critica mare si avea atac dublu sa zic deoarece cu P la aura si G la iures PVM ul iti apartine apoi avea patrundere si aia iti mareste izbitura varteju si inc tripla daca e mental pana nu faci peste 38 nu ai atac deoarece faci M1la corp la lvl 22 in cel mai bun caz adica 17 puncte si la 38 mai poti face M si la unda de soc pentru ca asa ai inceput bun acum sa vb despre sura care e bun (sa zic) in pvm nu am repros pentru sura arme magice deoarece are putere de atac si aparare + daca bagi patrundere iti creste lov degetului si int+ = mai mare atac la tais vrajit, apoi ai o putere care la P iti da aparare 100 si cv, sura bine nu vil recomand fiindca consuma pm mult si de multe oro pierzi duelul din aceasta cauza cu toate ca are o putere pe nume protectie intunecata cara da aparare 78 si reduce dmgul cu 78% dar poate fii anulata cu puterea anti vraja sau asa ceva de la sura am (arme magice) si poate fii omorat atunci doar cu o putere, caracterul pe nume ninja este best pvp din cauza ambuscadei care are 3 bonusuri de atac ( loveste in spate, camunflaj si patrundere ), de aceea a dat belese cu 82 k big grin, dar pe arc e alta treaba ca cresti greu dar sageata de otrava la P are otrava 100% adica cam 1K pe 3-4 sec si nu am reply in puteri deoarede dmgul cu arcul de aproape e foarte mare (intelegi tu?! ), deci t1t1 nu are rival arc ca si luigi warr adica la lvl 50 si cv sa dai cu varteju la 1 punct 17k big grin dar asta-i viata ca shamanul fara buff e ca si warrul fara aura sau corp ca sura fara flama dar acesta e un fel de medic al metinului cu bufful vine si te intareste care iti da critica mare si te ajuta pvm deoarece poti aduna critica cu bufful de la shaman 70 si cv si rupi orice big grin, dar cu puterile pe leac se ajuta in duel si tr sa creasca neaparat cu glob dar de la lvl mare se descurca destul de bine din cauza leacului se poate sa castige multe lupte pentru ca la P leacul da intre 3-5k sau 4-6k depinde (toti pleyerii mentionati : luigi, belese, si pe cine am mai zis ) deci asa se explica un joc in caractere daca vr o harta cu locuri de crescut intreaba-ma doar.PA!

| GinGinHan a răspuns:

Dupa parerea mea un war pe corp bine conturat este cel mai bun.Cred ca ai sa ma intrebi de ce. Poi hai sa iti raspund pentru ca daca u ai sa zicem un war de lvl 50 cu P ( facute cu piatra curcubeu ) poti sa bati cu usurinta un sura bm de lvl 110 pentru ca sura bm se axeaza foarte mult pe pm iar tu daca ai rezistenta la magie ( sa zicem pe 3 iteme ) si aparare sabie, semi-om si aparare sabie il faci praf iar la saman din 3 skiluri e mort daca ai rezistenta la magie. La ninja e mai greu pentru ca are viteza si fuge de tine efectiv la ninja trebuie sa ai aparare pumnal, aparare sageti semi-om si mult pv si iti zic eu va cadea destul de repede. Deci waru este cel mai bun. Acum sa fim sinceri eu joc de aseara pe mt2GFzone siam un war de 57 foarte bine facut si am batut deja 5 sura lvl 112, 101, 111, 78, 59 si am batut si un ninja de 80 si un saman de 126

| cristianooo1 a răspuns:

War

| Axel5897 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

1#Tu te gandesti ca numai waru are bonusurile alea dar orice caracter poate avea bonusurile!
2#Shamanu leac are minim DMG pe skill la P 3k + ca are leacul care incarca 4-6k HP la P si are si voie sa fuga + Are atacuri de la distanta!

3# Cand iti faci un caracter nu te gandesti doar la putere bruta te gandesti si la ce poate acel caracter!

4# Cum am mai zis cu bonusuri bune orice caracter poate fi bun dar de obicei Ninja Arc este cel mai bun!