| alexConstanta a întrebat:

As vrea sa stiu si eu formulele parantezelor de exemplu (x-1)(x-2) =?, macar sa vad cum se rezolva acest exercitiu ca in continuare ma descurc eu.

Răspuns Câştigător
| happycolour a răspuns:

Se inmulteste pe rand fiecare membru din prima paranteza cu fiecare membru din cealalta paranteza, avand grija la semn.
regula semnelor este asta:
(+ )x (+) = (+)
(-) x (-) = (+)
(+) x (-) = (-)
(-) x (+ )= (-)
Rezolvarea ex:
(x-1)(x-2)= x ori x - x ori 2 - 1 ori x + 1 ori 2= x la patrat- 2x-x+2 = x la patrat - 3x +2
sper ca ai inteles.

4 răspunsuri:
| TSO7 a răspuns:

X*x-2*x-x+2= x la patrat-3x+2
Formula: (a+b)(c+d)=ac+ad+bc+bd
Se inmulteste fiecare termen cu ceilalti din a 2-a paranteza.
Si sa stii minus inmultit cu minus(ex: -1*(-2)) e plus.
Minus inmultit cu plus(ex: -1*2) e minus.
Bafta

| Malphas a răspuns:

Se inmulteste fiecare factor din prima paranteza, cu fiecare factor din ultima paranteza.
De exemplu: (x-1)(x-2) = xx-2x-x-2 = xx (x la puterea a 2-a) -x-2.

| SerjRap93 a răspuns:

Pai le inmultesti pe fiecare cu fiecare adica primul x cu x si (-2) appoi (-1) cu x si (-2) si trebuie sa iti dea x la patrat minus 2x minus x plus 2 si la final faci cu delta si afli x-ul care are doua valori.nu-i greu.Clasa 7 daca nu ma insel sau a 6?winkingeos a 11laughing

| alexConstanta explică:

Am inteles ce a trebuit happy, de fapt mi-am amintit, va multumesc >big grin