| xNirvana a întrebat:

Heii mai stie cineva regula parantezelor? ceva gen (a+b-c)(a-b+c). Cum se rezolva?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

**Ca regula a parantezelor: intai calculezi parantezele rotunde "( ) ", apoi cele drepte " [ ] " si la urma cele acolade "{ } "
** Trebuie sa cunosti si ordinea operatiilor si regula semnelor :
Ordinea operatiilor : Mai intai se efectueaza ricarile la putere (daca exista), apoi imnultirile (daca exista) si apoi impartirile (daca exista), si apoi adunarile (daca exista) si la final scaderile (daca exista si ele).

Ca regula a semnelor (la IMNULTIRE):
plus x plus=plus; minus x minus=plus; plus x minus = minus; minus x plus = minus

| UnleashedPsycho a răspuns:

Desfaci parantezele, adică înmulţeşti fiecare termen din prima paranteză cu fiecare termen din a doua paranteză.
Sayonara!

| GabytzzzuandAndra a răspuns:

Desfaci parantezele, înmulţeşti fiecare termen din prima paranteză cu fiecare termen din a doua paranteză.