| anonim_4396 a întrebat:

Ati iubi o fata sau un baiat cu dizabilitati fizice?

9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

De iubit, as putea cu siguranta sa il iubesc, insa nu stiu daca m-as putea implica si intr-o relatie cu el. Depinde de dizabilitati-problemele de auz/vaz mi se par mai usor de acceptat decat un handicap sever locomotor.

Janina
| Janina a răspuns:

Depinde ce fel de iubire. daca e vorba de amicitie da...insa nu as putea sa fiu atrasa fizic sau sa am contacte cu acea persoana

| Mwhahahaa a răspuns:

Buna.
De iubit in ce sens? Ca partener sincer, nu as avea intenti la aceste persoanesad
Dar de iubit, ca intre prieteni, amici da, sigur...Ca o prietenie trece si prin foc! tongue

xoxokiss

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

DA!
O astfel de persoana nu e cu nimic diferita de noi, ceilalti. Iubesti un om, nu o pereche de picioare.
Prietenul meu este o astfel de persoana. E un tip inteligent, simpatic, iar relatia este extraordinara.
La inceput, recunosc: mi-a fost un pic mai greu pentru ca nu stiam daca si cand trebuie sa-i dau -sa zicem- o mana de ajutor. Cand am vazut ca nu exista nimic sa nu poata face singur, totul a inceput sa mearga perfect. Uneori, chiar uit de dizabilitatea lui.

| Ruxyana a răspuns:

Cred ca da...as putea... daca mar intelege...si mi-ar fi aproape cred ca ma-s indragosti de el...si poate sa am si eu o reletie cu el... daca are un suflet pur...cred ca asta conteaza cel mai mult...:S.big grin

| Yly a răspuns:

Poate multi ar spune ca da. dar numai cine este sau a trecut printr-o situatie poate da un rasp sigurwinking

| unavailiable93 a răspuns:

O intrebare care chiar m-a pus pe ganduri... eu sunt sincer si va spun sa nu ma judecati... nu as putea iubi o astfel de persoana... si daca viata imi va fi sortita langa o persoana cu probleme as muri langa ea pentru simplul fapt ca nu pot sa vad ca persoana pe care o iubesc cel mai mult sufera si ii este sortit ca in toata viata ei este chinuita de blestemul acela... sunt unele persoane si cunosc cazuri destule care desi sortitul/a este invalid sau alte dizabilitati... continua sa fie alaturi de persoana respectiva si sa il faca sa se simta bine... sa simta ca merita sa fie fericit si sa inteleaga ca un picior sau o mana bolnava nu ii va stopa fericirea... milostenia este un dar de la Dumnezeu, dar in momentul in care suferi din cauza ei este un blestem cumplit.

| fabogov a răspuns:

DA!
Atata timp cat sufletul acopera dizabilitatea da. Sigur ca iti va fi mai greu sa fi in largul tau sa zicem... odata daca iti este rusine sa apari cu el/ea in public, alta la pat...pentru ca este si asta ceva...in fata parintilor etc etc...Important este : Daca tu crezi ca persoana respectiva iti merita iubirea, atunci nu te da inapoi doar pentu ca X si Y cred ca nu e bine...
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Interesanta intrebare. Interesante raspunsuri.
Nu cred ca stiu sa raspund. Incerc, totusi. Frumos ar fi sa pot spune sincer: da, pot iubi o persoana indiferent de nevoile ei speciale, dar nu simt asa. Dizabilitatile fizice nu m-ar impiedica sa iubesc o persoana, insa unele psihice ar putea sa ma inhibe.