| anonim_4396 a întrebat:

Ati simtit vreodata ca sunteti ignorat de persoanele de care sunteti inconjurati? Ma refer la colegi.Sunt putin timida si ma adaptez mai greu intr-un grup, colectiv sau cum vreti sa-i spuneti.Adica mi se pare ca persoanele din jurul meu, nu se adapteaza usor ci doar sunt influentate de "prietenii noi" din liceu, mai bine zis de anturajul cercului de prieteni din care fac parte. Doar fac ce le spune ceilalti. De exemplu: cand am intrat la liceu, toti s-au mirat ca nu fumez thinking, care e problema? Daca o sa ma apuc de fumat(unde nu e cazul) o sa ma apuc ca asa vreau eu nu pentru ca toti colegii mei fumeaza si eu nu. De ce trebuie sa fim toti la fel? De ce nu stim sa aratam ca avem caracter si ca nu ne lasam condusi de lumea din jur? Si as dori cateva sfaturi despre cum sa ma integrez mai usor si sa scap de timiditate, va rog. Multumesc anticipat. :*

Răspuns Câştigător
| No a răspuns:

Parca-as vorbi cu mine in oglinda acum laughing semeni ff mult cu mine, crede-ma happy.Si eu sunt timida, daa.Dar eu nu ma las influentata de cei din jurul meu si de ideile lor.Ca sa scapi de timiditate e destul de greuu, sa stii! straight face Nici eu nu am scapat de ea pe deplin.In primul rand, fa-ti curaj si vorbeste cu cei din jur cand nu sunt ocupati cu altceva ( ca nu te mananca laughing ).Pt a te integra trebuie in primul rand sa te imprietenesti cu colegii, sa-i ajuti la nevoie, sa le dai sfaturi, etc.
P.S. nu trebuie sa-ti faci atatea griji despre ce cred cei din jurul tau. Fii tu insuti si alege tu ce e bine sa faci in viata si ce nu! Daca esti ignorata de pers din jurul tau, nu-i nimic! happy Si eu patesc asta, chiar de multe ori.straight face Dar asteapta putin si vei gasi si u prieteni adevarati care iti dau sfaturi bune si te considera cea mai buna prietena!winking Si inca ceva : Nu e bine sa fumezi! Sa le spui asta colegilor tai.si daca te ignora, pur si simplu lasa-i in pace.si cei care nu arata ca au caracter trebuie sa si-l caute in inima lor si-l vor gasi.si nu vor depinde doar de altii.