| 2PacAmaruShakur a întrebat:

Am venit cu o noua intrebare laughing. Eu ma aflu la un liceu la care,in fiecare pauza, de 10 minute, fiecare copil are libertatea de a iesi din incinta scolii si sa faca ce vrea. Toti copii din scoala ies afara la o tigara si la o vorba intre colegi. Inafara de mine si inca vreo 2-3 copii.
Intrebarea mea este: Cum pot sa fac sa ma apuc de fumat fara ca parintii mei sa stie? Si mai ales cum sa fac sa ma integrez in grupul colegilor? Ei deja se stiu intre ei,care fumeaza,care nu,si o sa imi fie mai greu sa ma incadrez printre ei.
P.S. : Nu vreau raspunsuri gen NU TE APUCA sau ceva de genul. Mai am incercat sa fac asta si am reusit foarte usor sa ma las de ele. De asemenea,mama mereu imi spune ca daca vreau sa ma apuc de fumat trebuie sa ii spun ei deoarece este foarte rau daca afla de la altcineva. O sa incerc sa ii spun dar nu stiu cat de bine imi va iesi. Oricum eu nu vreau sa fumez pachete pe zi, o sa fumez foarte ocazional. Probabil 1 la 3 zile sau 3 la o saptamana,ceva de genul. Si inca o intrebare : Cum sa fac sa imi cumpar tigari,sau sa fac rost de ele? Eu in momentul asta am doar o bricheta de care parintii mei au uitat,pe care o tin eu ascunsa prin lucrurile mele. Cum este mai bine? sa cumpar tigari la bucata sau la pachet? Ar trebui sa ma asociez cu un coleg,fiecare pachet pe care il cumpar sa il impartim? Va rog dati-mi idei,vreau si eu sa vad cum e,macar pana ii cunosc mai bine pe colegi,pe urma ma voi lasa.

Va rog,raspunsuri cat mai bune, deoarece dau funda!

7 răspunsuri:
| Tmcn a răspuns:

Şi cum faci rost de bani pentru ţigări te-ai gândit? O să îţi minţi părinţii că-ţi iei alte chestii sau cum? Eşti conştient că un pachet e între 13-14 lei? La sănătate te-ai gândit? La mirosul urât care va emana de la tine de fiecare dată când treci pe lângă cineva?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si nu poti sa te duci sa stai cu ei si sa nu fumezi? sau crezi ca te alunga care pentru faptul ca nu ai tigara in gura?

| d3javw a răspuns:

De ce vrei sa te intecrezii in grupu ala daca nu esti ca ei vrei sa te schimbi doar sa te adaptezi la scoala...a da si sa stii ca fumatul e un drog de care nu m-ai scapi nici o data chiar daca te vei lasa pe o anumita perioada odata si odata tot te reapuci deoarece se instaleaza in creier. daca chiar vrei sa te imprietenesti cu acei colegi gaseste subiecte de gen jocuri video, sport, tv, fetewinking

Răspuns utilizator avertizat
| PrincessSophie a răspuns:

*facepalm* incearca sa te intgrezi in grupul ala in alt mod decat cel de-a te apuca de fumat, aparent vrei sa te-apuci de fumat doar ca sa te integrezi in grupul ala de colegi care ies afara sa fumeze in fiecare pauza, incearca sa nu te apuci, chiar daca tu zici ca iti e foarte usor sa te lasi, o sa ajungi in punctul in care o sa devii dependent. Totusi, in cel mai rau caz, daca, chiar o sa te apuci de fumat, parerea mea este ca ar trebui sa le spui alor tai si nu sa te ascunzi de ei, ca pana la urma oricum o sa te prinda si-o sa te simta ca mirosi a fum, mai ales daca sunt nefumatori. Daca tot vrei sa faci chestii de genul, asuma-ti riscurile si suporta si consecintele.

| bebewabbit a răspuns:

Evident ca fumatul dauneaza grav sanatatii si bugetului si vei muri de o moarte lenta si dureroasa, dar daca insisti vezi ca mai sunt niste tigari fara nicotina la farmacie care evident sunt mai sanatoase si nu dau dependenta ai putea incerca cu alea caci nu lasa acelasi miros in haine si pe degete dar arata exact ca celelalte tigari (din pacate costa dublu pachetul dar macar asa nu esti tentata sa faci abuz) iti doresc succes si evident repet partea cu moartea lenta si dureroasa care este foarte adevarata si eu mi am privit cea mai buna prietena murind in vara asta din cauza cancerului provocat de tigari si nu as vrea sa treci vreodata prin asa ceva si banuiesc ca nu ai vrea nici ca parintii tai sa treaca prin asa ceva.Succes happy

| Mitra_Andra_1997 a răspuns:

Fumeaza si tu atunci!