| Grimalkin a întrebat:

Azi ne-a dat profa lucrare la romana, iar unul din exercitii ne cerea sa alcatuim propozitii sau fraze in care pronumele relativ/interogativ sa aiba toate functiile sintactice posibile pe cazuri. Eu doar i-am dat functiile sintactice, dar nu l-am facut pe cazuri. Ma poate ajuta cineva sa-mi dau seama cum trebuia? big grin

Si nu, nu este/a fost o tema! straight face

7 răspunsuri:
| Grimalkin explică:

Multumesc happy

| anna01 a răspuns:

Cine s-a intalnit cu prietenul caruia i-am dat cartea si pe care nici in ziua de azi nu mi-a restituit-o? Daca stii cazurile, dibuiesti si functiile sintactice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Enunturi cu pronumele relativ ''care'' cu toate functiile sintactice posibile.ma poate ajuta cineva?:-s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zic si eu :"care este noul elev?":d o fi bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o colega nebuna ca tine

| fcsb32 a răspuns:

Sunt multe, dar am sa dau 2-3 exemple

Care a spart geamul? care-pron. interogativ, caz N, functie sintactica de subiect

El face ce vrea. ce-pron. relativ, caz Ac. functie sintactica de C. D.

Spre ca ti-am fost de ajutor