| CoriiKidd a întrebat:

Am nevoie neaparata de voi.
Care e treaba cu pronumele posesiv? pentru ca nu inteleg.
Am la tema de facut propozitii cu toate functiile sintactice si cazurile pronumelui posesiv. dar in clasa nu prea ne-a dat, si nu am inteles. Va rog. AJUTOR [ Si cateva exemple daca puteti ]
Dau FUNDA.

P.S. [Daca cer sa ma lamuriti la un exercitiu, nu inseamna ca e tema happy ]

1 răspuns:
| cooldreams a răspuns:

Pronumele posesiv inlocuieste numele posesorului unui obiect. (Cartea sa este rosie. Cainele meu e pekinez. Haina noastra e moderna). Contine obligatoriu un articol genitival (a, ai, al, ale). Desi toate par de genitiv, de fapt sunt de nominativ si acuzativ. Formele pentru dativ si genitv sunt (a) alor (tai). A lui si a ei nu sunt pronume posesive!