| Zanisoara a întrebat:

Bai,deci mama e imposibila, ma pune sa port uniforma, WTF? Sunt in clasa a 8-a, si am 14 ani, am purtat mereu uniforma din clasa 1 pana acum,si faza e ca mai sunt putini cu uniforma, doar prostii poarta uniforma, deci aia vin impracati fain si eu trebuie sa port chestia aia albastra.Am media 9, 41, si sunt cuminte,nu m-as imbraca in fusta mini si din astea,dar nici in uniforma. Zice ca uniforma e obligatorie, dar nu o poarta nimeni, si ce? Sa fiu eu semaforul albastru din clasa.Cand ii spun ca ceilalti nu poarta uniforma, spun ca parinitii ceilorlalti nu au grija de ei.Help me.Dau funda, voi pana in cee clasa ati purtat uniforma? Ati avut problema de genul meu? Cum ati rezolvato?

Răspuns Câştigător
| HatsuneMikuVocaloid a răspuns:

Buna! DECI nu stiu cum s-a nimerit, dar am exact aceeasi problema, si eu sunt clasa a 8-a si an 14 ani big grin. Mama mea e foarte enervanta, pentru ca a zis ca daca nu port uniforma primeste amenda, si cand m-am dus la scoala NIMENI nu purta unforma. M-am enervat foarte tare, apoi pana si diriginta a zis ca putem veni in tricou alb, nu in camasa. De rezolvat nu poti sa rezolvi asta, decat daca vrei sa te schimbi la scoala, eu un am doar o vesta si e usor sa o scot pur si simplu de pe mine. Sper ca te-am ajutat!

7 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Te pune sa o porti si o porti tocmai pentru ca esti cuminte.Cat timp n-o sa spui "nu" la ce nu-ti convine o sa faci ce nu iti place.
Maica-ta vede ca esti cuminte si stie ca o sa faci ce vrea ea.
Asa imi facea si maica-mea mie si cand vedea ca nu o duce la capat cu idioteniile despre "bunul simt" si "prima impresie" o apuca "raul" si nu "mai putea"...
Nu gasesc alta specie cu care sa fac comparatia.Ai vazut cum face un sarpe? Incearca sa fuga si daca-i incoltit vrea sa sperie dupa care ataca daca nu reuseste.
Asa sunt si unele femei.Incearca sa ocoleasca problema facand pe durele si daca nu reusesc incepe sa li se faca rau ca sa isi revina brusc cand tot nu o duc la capat si, in cazul mamelor sa bage "argumentul" cretin "faci asa pentru ca asa spun eu si nu mai comenta!".
N-ai cum sa o rezolvi decat daca spui "nu" si "nu" ramane.

| raisa1993maria a răspuns:

Am purtat acea uniforma clasica, albastra cu sortulet in clasele I-IV, apoi la liceu unde era strictete maxima. La inceput mi s-a parut oribil pentru ca ma obisnuisem sa ma imbrac cum voiam in 5-8, decent evident. dar nu in uniforma. Intr un fel e mai bine, asa se deosebesc elevii de profesori, pentru parinti e mai bine pentru ca scapa cu un buget mai mic alocat hainelor, avand uniforma.E drept ca in ultimul an de liceu chiar ma saturasem de ea si ma stresa faptul ca erau exagerati, trebuia sa am stofa obligatoriu, camasa alba, simpla etc. acum sunt la facultate si ma imbrac cum vreauu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scoala te pune sa porti uniforma nu maica ta...

| aXy99 a răspuns:

Daca nimeni nu o poarta, iar conducerea scolii nu ia masuri, ai putea sa n-o porti nici tu...ia-ti camasa pete un tricou si la scoala o dai jos.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

... eu am avut 9, 91 in a 6-a (sunt a 7-a daca nu v-ati dat seama laughing ) dar pe mine nu ma obliga mama, ci scoala ne obliga. Si daca nu ai uniforma la scoala mea si daca te si vede (logic) poti ajunge si la exmatriculare 3 zile (timp in care stai la scoala la bibiloteca si "citesti"). Deci la tine nu e chiar asa de rau happy. Si in scoala mea sunt si cei de a 8-a care poarta uniforma. La noi e o uniforma neagra cu camasa alba, parca am fi in doliu laughing

| Beccaaa a răspuns:

Mama mea e la fel de obsedata de chestiile astea. Ma pune sa port cravata, pe care nimeni nu o mai poarta, si cand toti poarta tricouri albe eu trebuie sa port o camasa larga tongue Zice ca trebuie sa par "ingrijita" si la fel ca in cazul tau spune ca ceilalti copii au parinti inconstienti...
Eu imi iau tricouri pe ascuns. Plec (dupa amiza) cu un tricou, ca ea nu e acasa atunci, apoi cand ma intorc imi iau camasa sau ma asigur ca nu ma vede.