| doroteea a întrebat:

Bloody Mary: Deci la ora asta nu prea are cine sa imi raspunda...in fine. Imi trebuie pentru scoala sa caut informatii (ma rog. in engleza)despre un mit si o legenda si am ales Bloody Mary. Este un mit sau o legenda? Daca ar fi legenda ar trebuie sa fie un sambure de adevar, adica persoana sa fi existat si sa se stie de ea in istorie, daca este inventata ar fi mit. Deci Bloody Mary este mit sau legenda?happy

4 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună!
Sunt şi persoane care să îţi răspundă la ora asta, stai fără grijă.
Partea bună despre Bloody Mary este că reprezintă un mit, însă are şi rădăcini din realitate.
Bloody Mary este numele care i-a fost acordat Mariei I a Angliei, cunoscută şi sub numele de Maria Tudor. Ea a făcut parte, aşa cum îi sugerează şi numele, din Dinastia Tudorilor şi a fost ultima fiică a lui Henry VIII şi singurul copil al Catherinei de Aragorn. Şi-a primit porecla de Bloody Mary, adică Maria cea Sângeroasă, deoarece în timpul vieţii a omorât peste 300 de opozanţi religioşi.
Pe de cealaltă parte, numele de Bloody Mary mai poate fi asociat şi cu un spirit folcloric, despre care se spune că îţi apare în oglindă dacă o chemi de trei ori, cu o lumânare în mână. Legenda sau regulile ritualului variază, însă finalul este acelaşi: se spune că persoana în cauză moare sau rămâne bântuită de spiritul lui Mary.

| Deny1333 a răspuns:

Subscriu la ce a spus @Ray
eu una ştiam că dacă stai noaptea în faţa oglinzii şi ţii în mână o lumânare aprinsă, te învârţi de 3 ori şi îi spui numele cu voce tare, spiritul lui Bloody Mary îţi apare în oglindă şi te ucide.
eu personal cred că e un mod bun de a face un stop cardiac, really. laughing

| Anonnnnn a răspuns:

=]].asa mi.a dat si mie odata la engleza.=]]
ora aia a fost dezastru.in fine.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Bloody_Mary_%28folclor%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Bloody_Mary_%28folklore%29

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ca să ne treacă frica de stafii : Bloody Mary este şi numele unui coctail din vodkă, suc de roşii şi piper sau Tabasco!
Vă invit pe http://lecturirecenzate.ro/