| Raisa a întrebat:

Bun bun bun...fiti atentil.
am 14 ani si inca nu mi-a venit menstruatia! nu imi cresc sanii si tenul mie plin de cosuri mai ales pe frunte si m-am saturat! eu sunt singura fata din clasa (suntem 8) caruia nu i-a venit ciclul
nu este normal asa ceva, nu?
va rog datzuva cu parerea

Răspuns Câştigător
| Monica_3326 a răspuns:

In unele cazuri este normal, acum depinde si de organism.
Spui ca ai tenul plin de cosuri.si asta e un semn ca menstruatia se apropie.
Deasemenea poti cauta pe internet: menstruatie, menstruatie intarziata, cauta diverse cuvinte pana gasesti cateva explicatii.
Nu este exclus sa mergi si la un medic.
Sti ca se spune ca daca pana la 14-16 ani menstruatia nu apare, cel mai bine este sa mergi la un medic.
Cunosc si eu cateva fete tot de 14 ani cu aceeasi problema.
Fiecare fata e entuziasmata de gandul ca odata si odata "o sa vina...".
Crede-ma nici prea devreme nu este bine sa-ti vina menstruatia.
Incearca sa te bucuri de timpul acesta in care esti libera.
Deci cum spuneam poti sa cauti pe net, sau sa vorbesti cu mama ta sa mergeti la un medic. Spune-i ca vrei sa fii cu inima impacata.
Pentru cosi iti recomand "Clearasil", eu il folosesc si e destul de bun (sapun), exista si crema.
Iti doresc sa rezolvi aceasta problema!
Ma bucur ca te-am putut ajuta!
Fundita? puppy dog eyes

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De ce nu mergi ca mama ta endocrinologie pentru dozările hormonale să vezi care este treaba?
Consumă ceai de crețișoară pentru stimularea menstruației și practică și un sport, înot.
Și o alimentație bogată în vitamine, săruri, oligoelemente, carbohidrați, etc.
Sănătate.
Pa, pa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este perfect normal, nu te ingrijora. O sa-ti vina si time menstruatia cat de curand. Oricum, pana la 16 ani este normal.

| valy a răspuns:

Ba este normal. odata ce nu esti singura.

| Beibiiii a răspuns:

Ha ha laughing...imi aduci aminte de mine, eram in aceeasi situatie ca tine, dar nu dupa mult timp mi-a venit si menstruatiahee hee. Unele persoane se dezvolta mai greu, nu trebuie sa-ti faci griji. Daca menstruatia nu-ti vine pana la varsta de 16 ani, consulta un medic!happy

| dya_8470 a răspuns:

Am o verisoara careia i-a venit menstruatia la 16 ani asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.

| Deadpool a răspuns:

Fato...Grea e viata! Sti mai bine iti pui silicoanerolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Valeuuu, "greu" e viata! Da' limba romana e si mai grea straight face