| bibiiiy a întrebat:

O mare problema! Fac in martie 13 ani,si nu mi-a venit niciodata menstruatiacrying. Aproape toate fetele de la mine din clasa au,iar eu nucrying. Sunt slabuta,dar am sanii mari(sunt printre primele fete din clasa cu sanii mari),am par la subrat, in zona intima, si imi curge o secretie de aproape 2 anicrying. Oare mai dureaza mutl pana imi vine? A..da..si am si cosuri, in zona T, mai ales pe fruntehappy
FUNDAAAAAAA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Urmeaza sa iti vina nu trebuie sa iti faci griji

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
De obicei menstruatia vine la 2 ani dupa ce incepe sa curga acea secretie asa ca ar trebui sa iti vina curand insa nu te ingrijora, fiecare se dezvolta in stilul ei, sunt fete carora nici la 15 ani nu le vine.

| daηă a răspuns:

Şi vrei chiar aşa mult să-ţi vină? Te asigur că după ce îţi va veni te vei sătura. Eu în locul tău m-aş considera norocoasă. Oricum nu mai e mult până ce îţi va veni.

| MonsterAndrew2012 a răspuns:

Nu cred ca mai dureaza mult. Statistic vorbind, prima menstruatie vine in urmatorii 2 ani de cand incep sa creasca sanii. Dar limitele normalului merg pana la varsta de 16 ani. Nu ai de ce sa te ingrijorezi.

| LolaLollita a răspuns:

Serios? Cand mi-a venit mie, am inceput sa plang ca nu voiam asa devremestraight face Stai linistita

| FadetoBlack a răspuns:

Ioi, femeie!
Bucură-te cu nu ţi-a venit încă!

| Empathizer a răspuns:

Nu cred ca mai dureaza mult. Statistic vorbind, prima menstruatie vine in urmatorii 2 ani de cand incep sa creasca sanii. Dar limitele normalului merg pana la varsta de 16 ani. Nu ai de ce sa te ingrijorezi.

| bibiiiy explică (pentru Empathizer):

Sanii au inceput sa creasca din clasa a 4-a.acum fiind intr-a7-a

| Empathizer a răspuns (pentru bibiiiy):

Asa cum spuneam, limitele normalului merg pana la varsta de 16 ani. Dar nu cred ca tu vei apuca liceul fara sa-ti vina prima menstruatie.

| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Nu e nicio problema.
Fiecare organism difera. Unei fete ii vine de la 12 ani, alteia chiar de la 14.
Daca nu vine pana la varsta de 18 ani, atunci trebuie sa te ingrjorezi.
Bucura-te ca nu ti-a venit inca, esti norocoasa!
Ai grija de tine! happy

| ChocolateHeart a răspuns:

Va veni in curand tinand cont de ce ai spus tu ca se intampla cu corpul tau.Numai bine:*:*

| HereIAm a răspuns:

Stai linistita, menstruatia poate sa apara chiar si la 15 ani si dor pentru ca fetele din clasa ta au deja nu inseamna ca tu nu esti cool sau ceva. Ai rabdare si nu da crezare fazelor din seria "menstruatia apare la doi ani dupa ce iti creste par sub brat" sau "menstruatia apare cand ai cosuri"... :*

| CriStiNaBiTza a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi! menstruatia va aparea cand corpul tau va fi pregatit! esti inca mica, nu ai probleme acum! dar daca menstruatia nu va aparea pana la 16 ani va trebui sa mergi la doctor! eu cunosc o fata la fel ca tine, iar menstruatia i-a aparut la 14 ani! stai calma, e totul in regula!