| anonim_4396 a întrebat:

Bun.

Voi ati lasa familia (bunica si tatal alcoolic) pentru o viata in strainatate, mai buna as zice.
Pentru a studia aici...
Acesta fata (17 ani) poate fi numita arivista si ipocrita, uitand de ei doar pentru ea....
ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| SilviaGeorgianaa a răspuns:

Daca el a semnat nu cred ca are cum sa-i faca rau mai ales ca este plecata cu mama ei.
Daca tatal era si violent nu are de ce sa fie nehotarata. nu trebuie sa se intoarca daca ii e bine acolo unde e! Sa nu asculte amenintarile tatalui. pot fi spuse la nervi + ceva alcool.
Ii doresc o viata minunata fara probleme si plina de realizari!>:d

4 răspunsuri:
| Kasia a răspuns:

"Aceasta fata" nu va fi numita arivista si ipocrita.
"Aceasta fata" e un om care cauta un drum/loc mai bun.Ea pur si simplu trebuie sa isi traiasca viata acolo unde se simte in regula,unde are mai multe oportunitati, unde e fericita.
Multa lume pleaca in strainatate in cautare de "mai bine", ea nu-i nici prima, nici ultima.E de datoria noastra sa cautam sa ne perfectionam, sa tindem spre mai bine...si daca ala e un loc prielnic pentru ea, atunci acolo trebuie sa isi faca viata.
Ea nu uita, ci mai degraba alege fericirea ea in detrimentul lor insa toti copii pleaca pana la urma, fie ca se duc la facultate, in alt oras la sot/sotie si tot asa.Parintii care au impresia ca vor avea copiii langa ei toata viata traiesc intr-o mare iluzie/farsa. Bunica ei va sti ca e important pentru ea sa plece, orice parinte/bunic vrea binele copilului/nepotului asa ca o va intelege.Cat despre tata...decat cu unul care ii face viata un calvar mai bine cu niciunul.

| SilviaGeorgianaa a răspuns:

Persoanele rele o s-o critice...
Daca intr-adevar aceasta "viata" in strainatate i-ar aduce mai multe beneficii ar trebui sa-si lase familia mai ales ca tatal este alcoolic... Dar ea nu poate parasii tara pentru ca este inca minora...
Asta ar fi o problema :d

| anonim_4396 explică (pentru SilviaGeorgianaa):

E deja plecata. tatal si-a dat acordul sa plece cu mama sa!
A plecat cu toate actele in regula iar acum tatal o ameninta ca o sa o aduca cu politia acasa. dar chair el a semnat.
Fata a avut mari probleme cu tatal sau. a incasat mmulte batai, dar i ciuda acestor suferinte e ambitioasa!
Acum e nehotarata ...nu stie ce sa faca si as vrea sa o ajut cu un sfat!

| anonim_4396 explică (pentru SilviaGeorgianaa):

La fel iti doresc si eu. multumesc de sfaturi. te pup

| SilviaGeorgianaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca el a semnat nu cred ca are cum sa-i faca rau mai ales ca este plecata cu mama ei.
Daca tatal era si violent nu are de ce sa fie nehotarata. nu trebuie sa se intoarca daca ii e bine acolo unde e! Sa nu asculte amenintarile tatalui. pot fi spuse la nervi + ceva alcool.
Ii doresc o viata minunata fara probleme si plina de realizari!>:d