| Sarraa97 a întrebat:

1) Poate fi influentat rezulatul testului de sarcina daca am tinut mai putin, cam cu 1 sec. in urina? 2) Testul mi-a iesit negativ, l-am pus in baie iar cam dupa 15 minute parca se vedea si o a doua liniuta dar foarte subtire si numai cand ma uitam la o lumina puternica. Ce apare dupa 10-15 minute rezultatul nu mai poate fi considerat corect?

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Fiecare test de sarcina are instructiunile lui, pe unele trebuie sa pui urina si sa le lasi 5 min cu urina si apoi sa ciesti rezultatul, altele trebuie doar scufundate... Dar cel ma bine citesti exact instructiunile si procedezi exact cum scrie acolo. Da, dupa un anumit timp testul nu mai poate fi luat in considerare. Ai grija, testul se poate face numai dupa ce observi o intarziere a ciclului menstrual, deci nu imediat dupa actul sexual pentru ca poate sa iti iasa un fals negativ si tu de fapt sa fii insarcinata.