| nudauhatepwp a întrebat:

Salut! am facut un test de sarcina care a iesit negativ, am respectat timpul de pe prospect si l am verificat de mai multe ori intr-un interval de 10 minute fiind tot negativ si l-am lasat in baie pe masuta. dupa cateva ore cand m-am dus din nou la baie am observat ca s-a schimbat rezultatul, a mai aparut o liniuta pe test facandu l pozitiv. Este normal? Ar trebui sa repet testul?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face dupa 21 de zile de la ultima partida sexuala, cu prim urina de dimineata.

Orice test facut inainte de 21 de zile, va fi incorect si inutil.

| Eireann a răspuns:

Pentru testele de sarcina se iau in considerare doar rezultatele obtinute in primele 10 minute. Da, se intampla sa se "pozitiveze" dar rezultatul corect este cel citit in primele 10 minute - deci negativ.

| sammie a răspuns:

In primele 10-15 minute rezultatele sunt corecte.

| Hypefox a răspuns:

Mai repeta-l o data dar iti pot spune ca ai devenit o proaspata mamica.