| LolitaHaze a întrebat:

Bună.
Aș dori mai multe informații despre Depresia endogena.

Fundă.

3 răspunsuri:
| Furculingură a răspuns:

Depresia endogenă
Depresia endogenă apare de obicei la personalităţile anterior melancolice sau anterior sănătoase. Are debut acut, bolnavul nu reacţionează afectiv cu ceilalţi, înregistrează ameliorări în ultima parte a zilei, insomnie de trezire, din punct de vedere motor prezintă inhibiţie psihomotorie sau din contra, agitaţie, posibil suicid, pot avea rude de sânge cu aceeaşi tulburare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ti-am gasit aici informatii despre depresia endogena,
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/depresie-endogena
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună,
Acest tip de depresie nu este intotdeauna cauzat de un eveniment stresant din viata, ci mai repede poate fi vorba de un dezechilibru al reactiilor chimice ale creierului. Acest tip de depresie apare cel mai adesea din cauza problemelor legate de familie.
Sper că te am ajutat.